Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. Świętujecie?

2015-11-19 07:59:54 (ost. akt: 2015-11-19 09:45:34)

Autor zdjęcia: PSSE Bartoszyce

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. To wiedza powszechna. Mniej osób wie, że szkodliwe jest także używanie e-papierosów. Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. To dobra okazja do skończenia z rujnowaniem swego zdrowia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający w trzeci czwartek listopada, obchodzony jest od ponad 40 lat, a w Polsce od 1991 r. Jest to wyjątkowy dzień zachęcający do walki z nałogiem. Jedna doba nie wystarczy, aby zaprzestać palenia, ale może stać się początkiem życia bez uzależnienia.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym tytoniowy osób palących w najbliższym otoczeniu.

W Polsce co roku z powodu palenia tytoniu umiera ok. 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.

Ostatnie lata wskazują, że palenie tytoniu staje się mniej powszechne. Na początku lat 80 XX wieku paliło 62,2 % mężczyzn powyżej 15 roku życia i 30,3 % kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 %.

Według danych przedstawionych przez ekspertów, palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 % przypadków zachorowań na nowotwory płuc, ale także o 30-40 % zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe: nowotwory pęcherza moczowego, głowy i szyi, przełyku, trzustki, niektóre postacie białaczek oraz przyczynia się do chorób układu krążenia, układu oddechowego, powstawaniu wrzodów żołądka i upośledzenia płodności.

Papierosy zabijają podstępnie i powoli (wszystkie rodzaje papierosów także light oraz slim są tak samo trujące dla organizmu), palacz przez lata może nie odczuwać skutków nałogu, ale kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Osoba paląca zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta z racji swojej powszechności straciła swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – zdjęcia zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

Zdaniem naukowców szkodliwe są nie tylko tradycyjne papierosy, ale także ich elektroniczne odpowiedniki. Wprawdzie zawierają zdecydowanie mniej związków chemicznych niż zwykłe papierosy, ale podgrzanie niektórych substancji może uwalniać związki rakotwórcze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dąży do wprowadzenia zakazu palenia e-papierosów w zamkniętych miejscach publicznych oraz reklamowania ich i sprzedaży osobom nieletnim.

„Światowy Dzień Rzucania Palenia” może stać się dniem, od którego zaczniesz odzyskiwać życie, bez względu na to ile masz lat, ponieważ:
- 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca;
- 8 godzin po rzuceniu palenia – normuje się poziom tlenu;
- 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału, układ krążenia ulega wzmocnieniu, polepsza się kondycja fizyczna.
- 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu;
- rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka u osoby nadal palącej.


„Nie istnieje cudowna recepta na zaprzestanie palenia. Jest tyle sposobów ilu eks-palaczy. Ty także musisz znaleźć swoją drogę, aby rozstać się z nałogiem” /-/ Profesor Zatoński.

„Rzuć palenie!” - zachęcamy do tego.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kassandra #1861818 20 lis 2015 10:51

  Dokładnie rok temu przerzuciłam się na Tabaque, vapowanie jest zdecydowanie mniej szkodliwe :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kamyk #1860980 | 188.33.*.* 19 lis 2015 14:11

   Ja zamieniłem zwykłe papierosy na e-papierosa foof jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście w planach mam zaprzestanie całkowite, ale na razie to mi wystarcza i jest ok.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. monio #1860969 | 83.15.*.* 19 lis 2015 13:46

    Dzisiaj mija 16 lat jak nie palę papierosów i mogę powiedzieć że jestem wolnym człowiekiem , wolnym od paskudnego nałogu. Zachęcam walczcie ! niech te 7 cm was przestanie zniewalać , bo warto .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. długi #1860927 | 176.221.*.* 19 lis 2015 12:43

    Ponad 8 ,5 roku bez palenia, zaoszczędziłem na samochód, zdrowie dopisuje, żyć się chce...ech, głupi byłem, że nie zrobiłem tego 30 lat temu ale cóż, Polak mądry po szkodzie. Polecam, rzućcie palenie !!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Jarko #1860884 | 89.228.*.* 19 lis 2015 11:57

    Zacząłem palić gdy miałem 15 lat :), rzuciłem gdy miałem 26 teraz mam 46 lat i dalej uważam, że rzucenie było najlepszą decyzją mojego życia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages