środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Sezon grzewczy się rozpoczął. Strażacy apelują o rozwagę

2015-10-12 11:19:50 (ost. akt: 2015-10-12 11:37:24)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W ostatnim tygodniu strażacy z powiatu bartoszyckiego interweniowali 8 razy. Nie był to szczególnie ciężki tydzień dla strażaków. Niestety, jak co roku, początek sezonu grzewczego każe się im przygotować do większej ilości zdarzeń. Dlatego apelują o dbałość o instalacje grzewcze i kominowe.

W okresie od 5 do 11 października br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 8-krotnie, z czego 3-krotnie podczas działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń i 5-krotnie podczas działań gaśniczych.

Do najpoważniejszych zdarzeń należy zaliczyć kolizję samochodu osobowego z jednośladem na jednym z bartoszyckich skrzyżowań do której doszło 9 października. W jej wyniku poszkodowany został kierowca jednośladu. 10 października doszło do wypadek na drodze wojewódzkiej nr 613, w pobliżu miejscowości Wozławki, gdzie w wyniku otarcia samochodem osobowym o drzewo został poszkodowany kierowca pojazdu.

Ponadto, do bardzo niebezpiecznego zdarzania doszło 6 października w Wojciechach. Podczas wymiany 11-kilogramowej butli z gazem propan-butan, doszło do jego zapalenia i tylko dzięki szybkiej reakcji mieszkańca budynku uniknięto nieszczęścia. Ogółem w ubiegłym tygodniu w działaniach zaangażowanych było 61 strażaków.


STRAŻACY PRZYPOMINAJĄ I APELUJĄ

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym chciałbym również przypomnieć o właściwej obsłudze, konserwacji i sprawdzeniu przewodów dymowych i wentylacyjnych.

Nieszczelny przewód dymowy może prowadzić do nieszczęścia. Przez takie nieszczelności mogą wydostawać się produkty spalania (sadza), także iskry, które mogą spowodować pożar. Nieszczelny przewód spalinowy oznacza, że będą się wydostawały gazowe, niebezpieczne produkty spalania.

Najbardziej niebezpieczny jest czad, który może spowodować wręcz śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezzapachowy, jest więc tym groźniejszy - nie odbieramy żadnego sygnału o zagrożeniu.

Czyszczenie przewodów kominowych (dymowych) i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, jednak wymagania te nie dotyczą budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gdzie czynności te możemy wykonać samodzielnie.

Dodatkowo wszystkie przewody wentylacyjne i kominowe powinny być co najmniej raz w roku poddane kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego – przede wszystkim pęknięć i innych nieszczelności.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z tlenkiem węgla należy stosować się do kilku prostych zasad:

- Zapewnijmy odpowiednią wentylację pomieszczeń, szczególnie tych w których znajdują się piecyki lub inne urządzenia grzewcze;

- Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;

- Z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych;

- Usuwajmy zanieczyszczenia z przewodów kominowych i wentylacyjnych;

- Zainwestujmy w czujniki tlenku węgla.

Apelujemy o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przedstawionych powyżej, gdyż od tego może zależeć życie i zdrowie Twoje oraz Twoich bliskich .

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages