Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Dziś 76. rocznica agresji radzieckiej na Polskę. Zobacz wystawę

2015-09-17 07:41:14 (ost. akt: 2015-09-17 08:00:26)
Spotkania sowieckich i niemieckich żołnierzy 20 września 1939 r. w pobliżu Brześcia.

Spotkania sowieckich i niemieckich żołnierzy 20 września 1939 r. w pobliżu Brześcia.

Autor zdjęcia: Wikipedia/Bundesarchiv Bild

Wystawę dotyczącą radzieckiej agresji na Polskę rozpoczętej 17 września 1939 r. można oglądać w gablotach na placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach. Dziś mija 76. rocznica sowieckiego najazdu na Polskę.

Stowarzyszenie Bartoszyckie Środowisko Narodowo Patriotyczne "Patria" zaprasza na wystawę pt: "Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej". Wystawa eksponowana będzie od dziś do 30 września w gablotach na placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach. Wystawa złożona jest z materiałów Oddziałowego Biura Edukacji publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Przypomnijmy trochę faktów historycznych:

Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939. Na pierwszym planie gen. Heinz Guderian (odwrócony z tylnego półprofilu).
Fot. Wikipedia/Bundesarchiv Bild
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939. Na pierwszym planie gen. Heinz Guderian (odwrócony z tylnego półprofilu).
W połowie września 1939 roku wojska polskie ciągle broniły się przed nacierającymi Niemcami, jednak ich sytuacja z każdą godziną stawała się trudniejsza. Tym bardziej, że choć 3 września Anglia i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, to kilka dni później postanowili, iż nie podejmą działań militarnych przeciwko III Rzeszy.

Zachód pozostawił Polskę samą sobie. Nieszczęście dopełniło się 17 września, gdy Sowieci, realizując porozumienie z Niemcami z końca sierpnia, przekroczyli na całej długości wschodnią granicę z Polską.

Sowieci najazdem na Polskę złamali obowiązujący układ o nieagresji i inne porozumienia. Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki potępił w orędziu sowieckie działania, nie zdecydował się jednak na ogłoszenie stanu wojny między Polską i Związkiem Sowieckim. Zaś Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz rozkazał polskim oddziałom unikać walki z Armią Czerwoną i przebijać się do granicy węgierskiej i rumuńskiej. Prezydent RP, rząd a także naczelne dowództwo podjęli decyzję o ewakuacji do Rumunii.

Walkę z Sowietami podjęły jednak niektóre jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza. Przez trzy dni bohatersko broniło się Grodno. Do końca września Sowieci zdobyli wschodnie województwa Polski. Na zdobytych terenach natychmiast wprowadzali swoje porządki, dokonywali zbrodni, aresztowań, deportacji.

Sowiecka napaść przesądziła ostatecznie o wyniku wojny z Niemcami.

28 września 1939 roku w Moskwie Niemcy i Sowieci zawarły traktat o przyjaźni i granicy. Terytorium Polski zostało podzielone między Hitlera i Stalina, a siły obu krajów zobowiązały się do współpracy w zwalczaniu wszelkich polskich działań niepodległościowych.

Przez kolejne kilkadziesiąt lat wojska sowieckie stacjonowały w Polsce. Symboliczna była data ich wyprowadzenia - ostatni żołnierze opuścili Polskę 17 września 1993 roku.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

opracował: and

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zyh #1816537 | 80.52.*.* 17 wrz 2015 11:41

  Lejecie krokodyle łzy a w centrach miast ciągle stoją pomniki bolszewików tyle że 6 lat starszych. Zdecydujcie się wreszcie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages