Zmiany w żywieniu dzieci i młodzieży od nowego roku szkolnego

2015-09-03 18:13:45(ost. akt: 2015-09-03 18:24:44)
W sklepikach szkolnych można kupić tylko zdrowe produkty. Zdrowe posiłki mają wydawać też stołówki szkolne.

W sklepikach szkolnych można kupić tylko zdrowe produkty. Zdrowe posiłki mają wydawać też stołówki szkolne.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

To, że ze sklepików szkolnych wycofano śmieciowe produkty już wiadomo. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zmiany w żywieniu nakazane ustawą dzieci i młodzieży dotyczą nie tylko sklepików, ale też stołówek (kuchni) szkolnych i przedszkolnych.
Nowy rok szkolny to rok zmian w żywieniu dzieci i młodzieży w jednostkach oświaty. Od1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która informuje o grupie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży oraz wymaganiach, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży.

Celem zmian w żywieniu jest ochrona zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, poprzez ograniczenie dostępu do produktów żywnościowych zawierających: cukier i substancje słodzące, tłuszcze i sól.

Powyższe zmiany szczegółowo określają grupy artykułów spożywczych, które można wprowadzić do sprzedaży w sklepikach szkolnych tj.: kanapki, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko, produkty mleczne, zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce, orzechu, nasiona, soki owocowe, soki warzywne i soki owocowo-warzywne, koktajle owocowe, koktajle warzywne i owocowo-warzywne na mleku i napojach zastępujących mleko, wodę mineralną i napoje przygotowywane na miejscu.

Przy sporządzaniu napojów dozwolone jest słodzenie miodem. W sklepikach nie będzie już dostępne tzw. śmieciowe jedzenie (chipsy, napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant).

Do sprzedaży proponowane mogą być kanapki przygotowane z pieczywa razowego, pełnoziarnistego lub bezglutenowego oraz warzywa, owoce i woda. Skład kanapek powinien być urozmaicony, mogą one zawierać m.in. przetwory mięsne o niskiej zawartości tłuszczu (np. szynka z indyka), przetwory z ryb, jaja i sery. W kanapkach nie mogą znajdować się m.in. przetwory mięsne o dużej zawartości tłuszczu (np. salami i kiełbasa parówkowa), serki topione i majonez.

Zmieniono również wymagania, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży w jednostkach oświaty, uwzględniając normy żywienia oraz wartości odżywcze (tj. posiłków przygotowywanych w stołówce szkolnej).

Wprowadzono konieczność spożywania ryb przynajmniej raz tygodniu oraz porcji warzyw i owoców do każdego obiadu, a ponadto ograniczono liczbę potraw smażonych do jednej w tygodniu.

Warto podkreślić, że zmiany stosowania artykułów spożywczych w sklepikach szkolnych i żywieniu zbiorowym, obowiązują w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego (punktach i klubach przedszkolnych) oraz we wszystkich typach szkół (za wyjątkiem szkół dla dorosłych).

Nowe przepisy wprowadzają również zakaz reklamy i prezentacji produktów żywnościowych niedopuszczonych do obrotu w sklepikach i stołówkach szkolnych na terenie placówek oświatowych.

Wyeliminowanie ze szkół tłustego, słonego i słodkiego jedzenia, a także wdrażanie prawidłowych nawyków żywienia w domu przyczyni się do wyeliminowania otyłości i poprawy jakości życia.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. allensteiner #1809208 | 88.156.*.* 5 wrz 2015 16:48

    Wybieramy inwestycję 25-lecia? Są na liście dwie Olsztyńskie szkoły Wyższe im. J. Rusieckiego...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5