Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Szkoła tuż, tuż. Sanepid radzi

2015-08-28 10:49:31 (ost. akt: 2015-08-28 10:54:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bartoszycach rozpoczyna akcję informacyjną adresowaną do rodziców uczniów, którzy 1 września rozpoczną nowy rok szkolny.

Okres wakacyjny się kończy, a szkoła już tuż, tuż. Jest to czas rozpoczęcia akcji informacyjnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach pod hasłem „Moje dziecko idzie do szkoły” adresowanej do rodziców.

Koniec sezonu letniego wiąże się z zakupem wyprawki szkolnej tj: tornistra, przyborów szkolnych oraz stworzeniem miejsca do nauki w domu.

Tornister
Szczególną uwagę należy poświęcić nauce pakowania tornistra. Zbyt ciężkie plecaki nosi około 40 % uczniów. Przyjmuje się, że właściwy ciężar plecaka dla dzieci do 13 roku życia, nie powinien przekroczyć 10 % wagi ciała, a dla dzieci powyżej 13 roku życia, nie może przekroczyć 15 % masy ciała.

Pusty plecak powinien być lekki o wadze ok. 0,5 kg. Kupując plecak zwracamy uwagę na to, aby miał: regulowane, miękkie i szerokie szelki, usztywniona tylna ścianka uwypuklona w dolnej części kręgosłupa oraz przegródki w środku.

Znaczenie ma również wyposażenie dziecka w przybory szkolne ograniczające obciążenie: cienkie zeszyty w miękkich okładkach, lekkie piórniki czy artykuły plastyczne. Ważne też jest, aby razem z dziećmi pakować tornister zgodnie z planem zajęć, co pozwoli uniknąć noszenia niepotrzebnych rzeczy np.: zeszytów czy książek ze wszystkich dni nauki, zabawek, opakowań po napojach czy jedzeniu oraz przyborów szkolnych, które dziecko może pozostawić w szkole.

Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu zawartości tornistra w przegródkach oraz utrzymaniu ładu i porządku, wyregulowaniu szelek, aby tornister z zawartością nie zmieniał naturalnej postawy dziecka.

Pokój i biurko
Dziecko spędza wiele godzin w szkolnej ławce, ale podobny czas poświęci na naukę w domu korzystając z warunków przygotowanych przez rodziców. Dlatego rodzice powinni zadbać o stworzenie właściwego kącika do nauki w pokoju dziecka.

Biurko należy postawić przy oknie, aby jak najwięcej naturalnego światła je doświetlało. Dodatkowo warto postawić na biurku lampkę, która jest niezbędna do odrabiania lekcji, zwłaszcza jesienno-zimowa porą. Lampka powinna stać na biurku po przeciwnej stornie ręki, którą dziecko pisze, a naturalne światło dostające się przez okno nie może być ograniczone: brudnymi szybami, dużymi kwiatami, gęstymi firanami czy innymi rzeczami postawionymi na parapecie.

Niewłaściwe oświetlenie może być przyczyną: bólu głowy, pogorszenia wzroku, łzawienia oczu i zaczerwienienie spojówek. Drugim ważnym czynnikiem mającym znaczenie przy tworzenie miejsca do nauki w domu ma dobór umeblowania – biurka i krzesła.

Odpowiednio zestawione meble powinny pozwolić dziecku swobodnie siedzieć pod kątem prostym. Fotel należy wyregulować, dopasować do sylwetki dziecka, tak aby blat biurka nie uciskał ud, a ręce pod kątem prostym opierały się na biurku. Wielkość powierzchni blatu, na której pracuje uczeń powinna pozwolić na komfortowe odrabianie lekcji i wykonywanie prac szkolnych.

Nauka to ciężka praca, a komfortowe warunki do niej stworzone pozwolą na jej efektywniejsze wykonywanie. Warto, aby rodzice pamiętali o tym, kiedy wakacje zmierzają ku końcowi i czas przygotowania dziecka na przekroczenie progu szkoły.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ar #1804516 | 83.9.*.* 29 sie 2015 23:01

  Proszę aby szanowny Sanepid poradził Rodzicom co mają robić gdzie zgłaszać jeżeli nauczyciele zmuszają dzieci do przeciążania tornistrów , i jakie są konsekwencje dla Szkoły i Nauczycieli za nieprzestrzeganie przepisów , oraz kto je egzekwuje . Bardzo proszę o odpowiedź

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kyp #1804007 | 94.254.*.* 28 sie 2015 21:55

  buhahahahahha nooo brawo sanepid

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages