środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Ubiegły upalny tydzień przyniósł 18 interwencji strażaków

2015-08-10 18:56:10 (ost. akt: 2015-08-10 19:06:35)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Pożary kombajnów i zboża na pniu oraz traw na nieużytkach to główne powody akcji gaśniczych strażaków w powiecie bartoszyckim. W ostatnim tygodniu strażacy interweniowali w ośmiu takich zdarzeniach.

W okresie od 3 do 9 lipca br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 18-krotnie, z czego w zakresie działań gaśniczych 8-krotnie i 10-krotnie podczas działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń.

Lipcowa fala upałów wpłynęła na wysokie zagrożenie pożarowe na terenie powiatu bartoszyckiego. W zakresie działań gaśniczych podejmowane działania dotyczyły: pożarów maszyn rolniczych (kombajnów), trawy na nieużytkach, ścierniska, balotów siana a nawet zboża na pniu w miejscowości Unikowo w dniu 7 sierpnia br. gdzie spłonęło 6,5 ha pszenicy – uratowano natomiast ok. 15 ha oraz pobliskie zabudowania gospodarskie.

Ponadto, 9. sierpnia br. doszło do pożaru altany ogrodowej przy ul Szymanowskiego w Bartoszycach.

W zakresie likwidacji skutków miejscowych zagrożeń podejmowane działania związane były z kolizją samochodu osobowego na drodze krajowej nr 57 w pobliżu Galin (dwukrotnie), zderzeniem samochodu osobowego z motocyklem na ul. Żeromskiego w Bartoszycach 5 sierpnia br., uderzeniem samochodu osobowego w latarnię w miejscowości Falczewo w 6. sierpnia, likwidacją plamy oleju na DK 51 oraz zabezpieczeniem meczu piłki nożnej w ubiegła sobotę.

Ponadto, 8 sierpnia doszło do niebezpiecznego zdarzenia w miejscowości Lusiny, gdzie w wyniku rozszczelnienia kuchenki gazowej doszło do wybuchu mieszaniny gazowej w budynku mieszkalnym. Na szczęście nikt z domowników nie ucierpiał.

Ogółem w ubiegłym tygodniu w działaniach zaangażowanych było 135 strażaków.

W związku z występującymi w ostatnich dniach skrajnie upalnymi warunkami pogodowymi strażacy przypominają, iż w całym regionie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Ściółka leśna może się zapalić już przy 30 % wilgotności, a zdecydowana większość pożarów powstaje, gdy wilgotność spada poniżej 20 %.

Na terenie powiatu wilgotność wynosi kilkanaście procent. Miejscami spada nawet poniżej 10 %, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem pożarowym.

Obowiązuje kategoryczny zakaz rozpalania ognia, dotyczy to zarówna palenia ognisk i grillów, jak również palenia papierosów i zostawiania na ściółce szklanych butelek. Chodzi o teren lasów, ale także obszar do 100 metrów od ściany drzew. W związku z powyższym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages