środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Dopalacze, czyli odejście do lepszego świata

2015-07-16 16:22:31 (ost. akt: 2015-07-16 19:19:19)

Amatorów dopalaczy jest coraz więcej o czym można się przekonać nie tylko śledząc publikacje na ten temat. Wystarczy zapytać w bartoszyckim szpitalu. Tam gdzie trafiają pacjenci w stanach zagrożenia życia. Pacjenci w amoku tak wielkim, że samemu sobie mogą zrobić krzywdę. Może więc trzeba zastosować terapię szokową?

Dopalacze to ostatnio temat popularny ze względu na olbrzymią ilość zatruć nimi. Także tych śmiertelnych. Zajmowałem się tym problemem w związku z hospitalizowaniem dwóch amatorów tych trucizn w bartoszyckim szpitalnym oddziale ratunkowym. Przy okazji okazało się, że te dwa „przypadki” to zaledwie wierzchołek lodowej góry, bo SOR w Bartoszycach, od marca 2015 r. miał już do czynienia z kilkunastoma podobnymi.

Od marca, bo od wtedy szpital ma obowiązek raportowania każdego przypadku zatrucia dopalaczami. To raportowanie oznacza, że dane zatrutego trafiają do odpowiednich służb państwowych. (Dokładnie do trzech o czym przeczytacie w „Gońcu Bartoszyckim 17 lipca 2015 r.)

Oznacza to, że młody (bo problem głównie młodych dotyczy) „miłośnik” dopalaczy jest "notowany". W zasobach informatycznych i informacyjnych państwa jest ślad, że użył dopalacza, co w przyszłości może mieć nieoczekiwane konsekwencje. Jakie? Na przykład takie, że nie zostanie taki „notowany” przyjęty do służby mundurowej lub w korpusie służby cywilnej. A ponieważ nieprzyjęcia do służby owe służby nie mają obowiązku uzasadniać młody kandydat będzie się bił z myślami i pytał siebie samego: „dlaczego?”. Odpowiedź jest powyżej.

Czy taka „groźba” powstrzyma młodego przed zażyciem taniego środka niewiadomego pochodzenia i składu? Może nie powstrzyma, ale chyba warto to sobie uświadomić.

Może trzeba pokazać młodemu film z zabiegów medycznych polegających na usuwaniu tkanek jego ciała rozerwanych przez napięcie po dopalaczach tak wielkie, że mięśnie pękają? - Takie napięcie po zażyciu dopalaczy może wystąpić – mówią lekarze. Ba! Są filmy, które takie zabiegi pokazują i być może w bartoszyckich szkołach zostaną one zaprezentowane już we wrześniu. To nadal młodego człowieka może nie przekonać, bo młody ma to do siebie, że przekonany jest, iż nieszczęście dotykają innych, ale przecież nie jego. Że bywa inaczej przekonali się już ci, którzy na SOR trafili.

No to może pokazać młodemu protokół z sekcji zwłok gościa, który dopalenia nie wytrzymał, bo chciał więcej i mocniej. Obrzęk mózgu, odma płuc, stłuszczenie wątroby, zwłóknienie trzustki, uszkodzenia błony śluzowej żołądka to tylko niektóre, znalezione podczas sekcji, urazy faceta przed trzydziestką. A przyczyna zgonu? Nagłe zatrzymanie krążenia.

Nagłe tak jak nagły jest stan amoku jaki występuje często po zażyciu dopalaczy. Stan amoku, którego się nie pamięta po obudzeniu na SOR, gdzie trafiają przecież pacjenci w stanie zagrożenia życia. A, że lekarze SOR-ów nie wiedzą co pacjent, zażył leczenie w zasadzie jest oczekiwaniem na to, czy dopalony sam z tego wyjdzie, czy połamie sobie kości chcąc się uwolnić z unieruchomienia, czy też odejdzie do podobno lepszego świata. Czy na pewno chcesz już teraz do niego odejść?

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tiruriru #1777547 | 83.6.*.* 17 lip 2015 09:46

  bardzo dobry artykuł Panie Andrzeju!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. brawo allus #1777442 | 213.77.*.* 17 lip 2015 00:46

  nic dodać nic ująć :(

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. allus #1777381 | 88.220.*.* 16 lip 2015 22:23

  dopóki gandzia nie będzie legalna to problemu z tym gównem nikt nie rozwiaze . Papierosy i wóda zabijają rok rocznie kilkadziesiąt tysiecy ludzi i wszystko jest ok bo kasa jest ok . w naszym katolickim kraju normą jest jak najebany fagas napier...la żonę , ale jak leży naćpany to nic nam do tego . Ludzie skończcie z tą obłudą .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages