Wypoczywaj bezpiecznie i zdrowo

2015-07-11 20:19:59(ost. akt: 2015-07-11 20:27:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Okres wakacji to zarówno czas wyjazdów na zorganizowany wypoczynek: kolonie, obozy, wczasy, wycieczki, ale też korzystanie z ofert wypoczynku w miejscu zamieszkania. Bez względu na to, gdzie będziemy wypoczywać, należy pamiętać o kilku zasadach, aby przerwa wakacyjna pozostała miłym wspomnieniem.
Latem korzystamy ze wszystkich przyjemności związanych z kąpielą w akwenach wodnych. Najlepsze warunki do kąpieli panują wtedy, gdy woda ma powyżej 18°C (optymalna temperatura to 22-25°C), a temperatura powietrza jest wyższa od temperatury wody o 4-5 stopni.

Właściwym miejscem do zażywania kąpieli są kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli, będące pod nadzorem i odpowiednio oznakowane. Korzystając z miejsc do kąpania należy zapoznać się z regulaminem oraz przestrzegać znaków ostrzegawczych, które informują o bezpieczeństwie.

Kąpielisko jest ograniczone specjalnymi bojami, zróżnicowanymi kolorystycznie zależnie od głębokości wody. Rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie wyczuleni na wypoczynek dzieci i młodzieży nad wodą, zwłaszcza w miejscach bez nadzoru służb ratowniczych.

Należy pamiętać, aby nie kąpać się w miejscach oznaczonych zakazem kąpieli tj: w portach, na przystaniach, przy zaporach, mostach, ujęciach wody pitnej, w stawach budowlanych, basenach przeciwpożarowych i rzekach. Małoletni powinni wchodzić do wody wyłącznie pod opieką dorosłych i mieć dodatkowe zabezpieczenie, w postaci kamizelek bądź rękawków do pływania.

Kolejna zasadą jest, aby nie skakać do nieznanej i zbyt płytkiej wody (w szczególności na głowę). Brak wyobraźni i brawura może prowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń tj.: urazów, trwałego kalectwa bądź utraty życia. Przyjemność kąpieli wiąże się także z niezakłócaniem spokoju innym osobom, np. przez wszczynanie fałszywych alarmów, wbieganie do wody, zaśmiecanie wody i terenu.

Latem oprócz kąpieli wodnych, korzystamy z kąpieli w promieniach słonecznych. Podczas opalania się po raz pierwszy w danym sezonie, rozsądnie jest skrócić czas przebywania na słońcu do minimum.

Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami promieni słonecznych, należy mieć na uwadze, aby: zachować umiar w przebywaniu na słońcu (zwłaszcza w godzinach południowych), nosić nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, unikać wysiłku w pełnym słońcu, stosować preparaty z filtrami ochronnymi podczas przebywania na słońcu (nakładanie kremu należy powtarzać co 2-3 godziny, po kąpieli i jeśli produkt zostanie wytarty) oraz nie wystawiać na słońce uperfumowanej skóry i przy stosowaniu niektórych leków.

W przypadku wystąpienia oparzenia słonecznego objawiającego się znacznym bólem lub pęcherzami na skórze, należy skorzystać z porady lekarza.

Nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do udaru. Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości, a nawet wymioty.

Podczas wysokich temperatur należy pamiętać o nawadnianiu organizmu poprzez: picie dużej ilości wody, 2 – 3 litry dziennie (którą noś zawsze przy sobie), spożywaniu chłodnych potraw oraz owoców bogatych w potas niezbędny do prawidłowej pracy serca (czereśni, moreli, truskawek, brzoskwiń, gruszek) i warzyw, unikanie spożywania napojów alkoholowych.

Bardzo ważne jest, aby podczas upałów, nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach bez opieki.

Warto skorzystać z powyższych porad, aby wypoczynek był bezpieczny i zdrowy.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5