Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Dopalacze to śmierć!

2015-06-29 08:15:06 (ost. akt: 2015-06-29 08:19:53)

Autor zdjęcia: nadesłane przez PSSE Bartoszyce

Na temat dopalaczy krąży wiele nieprawdziwych informacji, w które wierzy młodzież, a próby odurzania mogą kończyć się walką o życie. Skuteczną metodą walki z dopalaczami jest świadomość dzieci i rodziców negatywnego wpływu dopalaczy na zdrowie człowieka.

Przerwa wakacyjna, wypoczynek dzieci w formie wyjazdowej lub w miejscu zamieszkania bez nadzoru rodziców, sprzyja podejmowaniu przez młodzież ryzykownych zachowań. Rodzice powinni być uczuleni na niebezpieczeństwo próbowania środków psychoaktywnych przez dzieci.

Ważne jest, aby także uczulić dzieci i młodzież o niepokojącym zachowaniu osób przebywających w miejscu ich wypoczynku.

Uwagę powinno zwrócić nachalne częstowanie napojami, jedzeniem czy innymi produktami o nieznanym pochodzeniu. Środki psychoaktywne w postaci dopalaczy są nielegalne, pomimo tego, że można je kupić za pośrednictwem internetu. Podobnie ich zażywanie, sprzedawanie, posiadanie i namawianie do spożycia jest niezgodne z prawem.

Dopalacze mogą być pochodzenia naturalnego, a wśród nich są preparaty roślinne, zawierające głównie związki halucynogenne, oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego i kratoma.

Środki psychoaktywne są dostępne pod postacią suszu, ekstraktu, tabletek, kapsułek, środków zapachowych, środków piorących, białego lub kolorowego proszku lub płynu. Najczęściej jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin wzmocnionych substancjami chemicznymi.

Dopalacze zażywa się drogą pokarmową lub poprzez wdychanie, stąd nie ma zewnętrznych śladów wskazujących ich spożycie. W następstwie zażycia pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, omamy, zmienne nastroje charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy i migotanie przedsionków.

Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie dla życia, a stopień ich szkodliwości jest zróżnicowany i zależy od: rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej.

Często miesza się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu. Do objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe, stany agresji.

Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Ponieważ są to substancje psychoaktywne, o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, mogą powodować np. powstawanie stanów lękowych, depresyjnych, a także wyzwalać uśpione psychozy, schizofrenię u osób, u których być może nigdy nie doszłoby do rzutu takiej choroby, gdyby nie czynnik inicjujący w postaci dopalaczy.

Może dochodzić również do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, które ujawnią się dopiero po wielu latach, np. w postaci zaburzeń osobowości, nadmiernej agresji, zaburzeń pamięci, dużej impulsywności czy chwiejności emocjonalnej. Zażywanie dopalaczy może prowadzić do zagrożenie życia tj: zawału serca, udaru mózgu, śpiączki, niewydolności nerek czy wątroby.

Na temat dopalaczy krąży wiele nieprawdziwych informacji, w które wierzy młodzież, a próby odurzania mogą kończyć się walką o życie. Skuteczną metodą walki z dopalaczami jest świadomość dzieci i rodziców negatywnego wpływu dopalaczy na zdrowie człowieka.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages