Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Zapomnij o używkach

2015-06-26 14:07:33(ost. akt: 2015-06-26 14:07:34)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: sxc.hu

Nadmiar kawy, czarnej herbaty, a także palenie i alkohol nie służą naszemu zdrowiu nigdy. Natomiast w ciąży grożą nie tylko matce, ale i dziecku. Używkom będzie poświęcony wykład zorganizowany w ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” realizowanego przez Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.
Kawa
Kofeina przenika do układu krążenia, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna, powoduje więc wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia. A przecież kobiety w ciąży i tak mają niedobory tego pierwiastka — organizm dziecka zabiera mamie wapń do budowy swoich kości. Picie dużych ilości kawy ogranicza też wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a wiadomo, że kobiety w ciąży i bez picia kawy częściej są zagrożone anemią. Kofeina jest też niezdrowa dla nienarodzonego dziecka, którego wątroba nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić. Substancja ta sprawia, że organizm płodu jest w stanie pobudzenia. Może też negatywnie wpłynąć na produkcję hormonu wzrostu. Uwaga! Wypijanie 7 filiżanek kawy dziennie poważnie zwiększa ryzyko poronienia.

Papierosy w ciąży
Dym papierosowy zawiera nikotynę, a oprócz niej jeszcze ok. 4000 szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Nikotyna powoduje zawały i choroby układu krążenia. Tlenek węgla i cyjanek uszkadzają naczynia krwionośne i komórki mięśnia sercowego. Nałogowe palaczki mogą mieć trudności z zajściem w ciążę, a gdy im się to uda, narażają na poważne konsekwencje i siebie, i dziecko. Bardzo szkodliwy dla rozwijającego się płodu jest tlenek węgla, który utrudnia transport tlenu do organizmu płodu. Nikotyna z kolei powoduje przyspieszenie akcji serca płodu oraz obkurczenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedożywienia. Dlatego dzieci palaczek rodzą się słabsze i mniejsze – ważą średnio o 250 g mniej niż noworodki kobiet niepalących. Warto też wiedzieć, że palenie zwiększa ryzyko przedwczesnego odklejenia się łożyska. Palenie w połogu może zaś spowodować wystąpienie u malca bezdechu i tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej oraz alergii i chorób układu oddechowego.

Alkohol w ciąży
Uszkadza serce oraz ścianki naczyń krwionośnych, które pękając, mogą wywołać wylew krwi do mózgu lub zawał. Podrażnia jelita, trzustkę i wątrobę, zaburzając procesy trawienia i przemiany materii. Alkohol dociera przez łożysko do organizmu dziecka. Jego stężenie we krwi malucha jest większe niż we krwi matki, gdyż wątroba dziecka nie potrafi przetworzyć tej substancji. Najwięcej zła może dokonać alkohol w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy kształtują się wszystkie najważniejsze narządy, które pod wpływem alkoholu mogą zostać uszkodzone lub zdeformowane. Nadużywanie alkoholu może powodować poważne wady rozwojowe dziecka. Dzieci pijących matek rodzą się mniejsze, mniej odporne, mają trudności z koordynacją ruchową, często są upośledzone umysłowo.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.











2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5