Długi weekend na drogach – policjanci czuwają nad bezpieczeństwem

2015-06-03 10:56:36(ost. akt: 2015-06-03 11:09:31)
Policja apeluje o ostrożność w czasie podróży podczas długiego weekendu.

Policja apeluje o ostrożność w czasie podróży podczas długiego weekendu.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Już dziś rozpoczyna się długi czerwcowy weekend związany z obchodami święta Bożego Ciała. Wiele osób skorzysta z wolnych dni i wyruszy w podróż. Policjanci, jak co roku w tym czasie będą nadzorować trasy regionu. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Wyciągną także konsekwencje z innych rażących naruszeń przepisów ruchu drogowego mogących w konsekwencji sprowadzić niebezpieczeństwo podróżujących po Warmii i Mazurach. Wszystko po to, aby było bezpiecznie.
Prędkość - kierowcy "noga z gazu"

Czerwcowa pogoda sprzyja wyjazdom. W długi weekend (03.06-07.06.2015) podobnie jak w latach ubiegłych spodziewać się można większego niż zwykle ruchu na drogach naszego województwa. Policjanci ruchu drogowego w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, będą nadzorować trasy regionu. Pod lupę funkcjonariusze wezmą prędkość i trzeźwość kierowców. Jak zapowiadają policjanci, nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości, czy wyprzedzających „na trzeciego”.

Z policyjnych danych wynika, że przez pierwsze dwa tygodnie od momentu wejścia w życie przepisu dotyczącego zabierania prawa jazdy tym kierowcom, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h (od 18 do 31 maja br.), dokument ten utraciło 40 kierowców. Sprawne egzekwowanie przepisu przez funkcjonariuszy oraz obawa przed utratą prawa jazdy przez kierowców już zaczęły przekładać się na poprawę bezpieczeństwa. Od momentu wejścia w życie zaostrzonych przepisów (18-31 maja br.), w naszym regionie doszło do 10 wypadków drogowych najechania na pieszego. To o 6 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dzięki nowym przepisom spadła liczba osób zabitych i rannych.

Fot. Andrzej Grabowski
Tylko trzeźwy kierowca

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał - dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości - spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Pasy bezpieczeństwa, foteliki ochronne - oczywista oczywistość

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia.

Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca - mandat i punkty.

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 15 maja br. dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Ustawodawca wymienia kategorie aut, w których obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Są to:

- samochody osobowe- mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy ( kat. M1 )

- samochody ciężarowe (dostawcze) lub ciężarowo – osobowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., lub samochody specjalne nie przekraczające wskazanej masy ( kat. N1)

- samochody ciężarowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t ( kat. N2- masa całkowita pow. 3,5 t. do 12 t., a kat. N3 – przekracza 12 t.)

Foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zleceniami producenta, wskazującymi , w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym.

Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Dzieci, które przewożone są taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/ gminnej bądź też posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci nie muszą korzystać z tych urządzeń.

Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojazdach kategorii M1,N1,N2 i N3 niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Zabronione jest także przewożenie na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując ich świadomość.

Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy – „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”

Z danych przygotowanych w ramach kampanii społecznej „Nie [przy]dzwoń za kierownicą” wynika, że już prawie co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Zaledwie 24% uczestników ruchu korzysta z zestawów głośnomówiących, natomiast aż 65% ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy.

Dlatego przy okazji długiego weekendu chcemy przypomnieć, że korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.

Przygotuj auto

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach- kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę - trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

Stan techniczny auta - co warto sprawdzić przed wyjazdem

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na:

-opony: warto zmienić je na opony letnie, wykonane z innej mieszanki niż te zimowe. Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się przy wyższych temperaturach i powodują lepszą przyczepność pojazdu a także lepiej odprowadzają wodę. Odpowiednie ciśnienie w oponach także wpływa na dobrą przyczepność, ponadto wpływa na spalanie i zużycie opon podczas jazdy.

-płyny: napełniamy spryskiwacze (warto mieć w bagażniku zapas tego płynu). Brak płynu w spryskiwaczach w znaczny sposób utrudnia jazdę. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych: hamulcowego i płynu w chłodnicy. Każdy z pojemników ma zaznaczony poziom, wskazujący ich stan.

-wycieraczki: dobre, niezużyte ogumienienie wycieraczek pozwala na właściwe zbieranie wody podczas deszczowych dni.

- oświetlenie pojazdu oraz klakson: przed każdą podróżą sprawdźmy czy działają wszystkie światła zewnętrzne. Warto mieć w aucie zestaw zapasowych żarówek, które mogą się przydać podczas dłuższych podróży. Mając w aucie zapas nie będziemy martwić się, gdzie dokonać zakupu żarówki na wymianę. Klakson musi być sprawny, o nieprzeraźliwym dźwięku.

- olej: sprawdzamy poziom oleju przy niewłączonym, zimnym silniku. W razie potrzeby należy go uzupełnić. Warto także zaobserwować czy olej nie wycieka z pojazdu. W przypadku gdy na miejscu postojowym zauważymy plamy oleju i upewnimy się, że olej wycieka z naszego auta należy zgłosić się do mechanika. Wyciek oleju może grozić uszkodzeniem silnika.

- co trzeba i co warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy (elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

Rowerzyści, motocykliści

Miłośnikom wycieczek rowerowych funkcjonariusze przypominają o odpowiednim, bezpiecznym zachowaniu na drodze oraz właściwym oświetleniu roweru. Warto zadbać również o elementy odblaskowe na ubiorze. Im lepiej widoczny rowerzysta, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie zostanie on w porę dostrzeżony przez kierującego samochodem. Jeśli chodzi o motocyklistów, to prawdziwy fan dwóch kółek wie, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Motocyklisty nie chronią przecież pasy, poduszki powietrzne czy strefy zgniotu. Dobry kask, ochraniacze, rękawice z protektorami i odpowiednie buty mogą uchronić przed fatalnymi skutkami zdarzenia drogowego.

Poznaj swój motocykl w różnych warunkach pogodowych, jak i podczas jazdy przy różnych prędkościach oraz zachowanie się jego podczas sytuacji kryzysowych tj. gwałtownego hamowania, omijania przeszkody, zmiany kierunku jazdy w zakręcie.

Staraj się nie hamować w zakręcie, zrób przed zakrętem, w zakręt trzeba już wchodzić z bezpieczną prędkością. Nigdy nie wyprzedzaj na skrzyżowaniach, oraz zachowaj czujność przy wyprzedzaniu na zjazdach z dróg np. polnych

Zasada ograniczonego zaufania do innych kierujących powinna być pomnożona razy 10 w stosunku do tej zasady podczas jazdy samochodem.

Nie oszczędzaj na oponach oraz na stroju motocyklisty to te elementy mogą Ci uratować życie i zdrowie, jazda w klapkach i krótkich spodenkach nie świadczy dobrze o Twoim profesjonalnym podejściu do zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Motocyklistą zostajesz wtedy gdy nauczysz się kultury jazdy jak i nabędziesz odpowiedniego doświadczenia a nie z chwilą posiadania motocykla. Doświadczenie nabywa się średnio po „przetrwaniu” na naszych drogach trzech sezonów jazdy.

Pamiętaj, jesteś dużo mniej widzialny na drodze niż inne pojazdy. Nie wyprzedzaj, nie omijaj innych uczestników ruchu z dużą różnicą prędkości pomiędzy wyprzedzającym a wyprzedzanym – oni po prostu mogą Cię nie widzieć.

Jazda z dużymi prędkościami nie jest ani przyjemna ani bezpieczna. Pamiętaj, na każdym zakręcie może być wysypany piach lub rozlany olej lub inna śliska substancja.

Pamiętajmy, że na drodze wszyscy jesteśmy równi, nie trzeba nikomu nic udowadniać, nie należy przeceniać własnych możliwości i zawsze mierzyć siły na zamiary.

Uwaga, procesja. Patrz na znaki

Kierowcy muszą pamiętać o ewentualnych zmianach w organizacji ruchu na czas procesji wiernych, którzy będą celebrować uroczystości Bożego Ciała. Policyjne patrole będą obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. W przypadku tworzenia się korków policjanci będą kierowali ruchem i organizowali objazdy.

Nie zostawiaj w aucie dzieci i zwierząt

Pamiętajmy też, by pod żadnym pozorem nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętych samochodach. Pozostawienie dziecka nawet na 15 minut w aucie może zaważyć na jego życiu. Przy temperaturze ciała 40 stopni Celsjusza, jego narządy wewnętrzne przestają działać. Przy temperaturze ok. 41,5 stopni, dziecko umiera.

Źródło: KWP Olsztyn

]kliknij[/url]

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna[/quote]

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5