Majowe oblicza naszej Ojczyzny

2015-05-05 12:15:24(ost. akt: 2015-05-05 12:23:59)

Autor zdjęcia: Piotr Piercewicz

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków niezwykle uroczyście obchodzono najistotniejsze święta majowe, tj. 1,2,3,8 i 9 maja.
Akademia upamiętniająca najważniejsze święta majowe odbyła się 30 kwietnia, gdzie w trakcie 2 i 4 godziny lekcyjnej większość uczniów naszej szkoły, miała przyjemność celebrować słowo, muzykę i obraz.

Apel rozpoczął się przypomnieniem historii 1 maja jako Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, który zainaugurowany został w 1889 roku po starciu robotników z policją w Chicago.

Ten dzień to również rocznica wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem od 2004 roku. Wskazaliśmy uczniom inwestycje dotykające powiat bartoszycki i ZSP Nr 1 bezpośrednio (mówiliśmy o basenie, budynku nr 13 przy ul. Limanowskiego, szpitalu itd.)

Następnie przeszliśmy do uzmysłowienia oglądającym niezwykle istotnego święta jakim jest 2 maja, czyli Święto Flagi Państwowej, uchwalone przez Sejm w 2004 roku.
Kolejną datą w majowym kalendarzu jest 3 maja. W tym roku przypadła 224 rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu każdego Polaka, choć przez wiele dziesięcioleci było marginalizowane. Obchody podkreślające naszą historię, tradycję, kulturę, pamięć o wszystkich patriotach, suwerenność.
Akademię zakończyliśmy przypomnieniem 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, która miała miejsce 8 i 9 maja 1945 roku.

W trakcie uroczystości pokazywane były zdjęcia wybitnych Polaków, wydarzeń historycznych, zwykłych obywateli, pomników kultury, zabytków, inwestycji. Nad prezentacją czuwała Pani Lilla S. i Patrycja T. z kl. II TH.

Wiele miejsca poświęciliśmy muzyce z różnych momentów historii naszej Ojczyzny. Wysłuchaliśmy pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, Marka Grechuty „Praca”, Zakonu Żebraczego „Flaga”, „Mazurka Trzeciego Maja”, „Czerwonych maków na Monte Cassino”.

Kilka utworów wykonali uczniowie, którzy specjalnie na tę uroczystość przygotowywani byli przez Panią Sylwię K. Nasi wokaliści w składzie – Martyna, Aleksandra i Mateusz z kl. II TH, Sylwia z I TI, Mateusz z I TMT, Karolina i Marlena z kl. II TOT zaprezentowali „Odę do radości” Ludwika van Beethovena, „Jest takie miejsce taki kraj” Jana Pietrzaka, „Okę” Leona Pasternaka, „Rozkwitały pąki białych róż” Eugeniusza Żytomirskiego.

Na zakończenie Martyna i Mateusz perfekcyjnie zaśpiewali chwytającą za serce pieśń „Biały krzyż” Janusza Kondratowicza.
Nie zawiedli (jak zwykle) prowadzący czyli dwie Aleksandry z II TH oraz Tymoteusz z kl. II c ZSZ.

Sylwia TKD

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: TKD

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5