Legenda polskiego rocka zagra w marcu w Bartoszycach

2015-03-05 10:01:28(ost. akt: 2015-03-05 10:22:02)
Proletaryat obecnie

Proletaryat obecnie

Autor zdjęcia: proletaryat.com.pl

Miłośnicy polskiego rocka muszą zarezerwować sobie piątkowy wieczór 20 marca. Tego dnia w Bartoszyckim Domu Kultury zagra grupa Proletaryat. Początek o g. 19. Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż) i 25 zł (w dniu koncertu).
Proletaryat powstał w Pabianicach w listopadzie 1987 roku utworzony przez Tomasza "Oleya" Olejnika (wokal), Dariusza "Kacpra" Kacprzaka (gitara basowa) i Jaroslawa "Siemiona" Siemienowicza (gitara). Pierwszym perkusista formacji został Robert Szymański, którego po krótkim czasie zastąpił Zbigniew Marczyński, z którym zespól nagrał dwie pierwsze płyty.

Dzięki prostej muzyce gitarowej, mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70. oraz tekstom opisującym problemy, z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie, grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publiczności.

Pierwszy koncert odbył się w maju 1988 r. na jednym z lokalnych przeglądów. Wkrótce Proletaryat został zakwalifikowany do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie.

W 1988 roku nagrane zostaje demo "Revolt", które wyszło w niezależnej firmie Kaszana Warsaw Factory, w Polsce i za granicą. Wydawnictwo zainteresowało właściciela studia Izabelin Andrzeja Puczyńskiego, skłaniając go do zaproponowania grupie nagrania pierwszej studyjnej płyty. W trakcie nagrywania zespól pojechał do Jarocina, gdzie zdobył nagrody publiczności, organizatorów i dziennikarzy.

W grudniu roku 1990 zespól uczestniczył w "Letniej Zadymie w Środku Zimy" na warszawskim Torwarze, w październiku 1991 r. wystąpił w Poznaniu (co udokumentowała kaseta "Proletaryat In Concert", wypełniona kompozycjami z dwóch poprzednich płyt). Miesiąc później zadebiutował na katowickich Odjazdach, które odwiedzał jeszcze trzykrotnie.

Do Jarocina w następnym roku pojechał już bez perkusisty Marczyńskiego, którego wymienił Piotr "Zwierzak" Pniak. Z nowym perkusistą grupa brała udział w pierwszych trasach Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy, w styczniu 1993 r. występując w poznańskim finale.

W marcu '93 roku Proletaryat nagrał album "Czarne Szeregi". Płyta jest w zasadzie podporządkowana jednej idei. Teksty charakteryzowały się bezpośredniością wypowiedzi: krytykując instytucje Kościoła ("Czarne szeregi", "Co jest"), piętnując bezmyślność władz ("Wystarczy iskra"), czy też komentując wojenną sytuację w Jugoslawii ("W imię nieważnych spraw"). Jest to płyta z potężnie brzmiącymi gitarami i wyjątkowo "potężnie" śpiewającym Oleyem.

Po wydaniu "Czarnych szeregów" Proletaryat ruszył wraz z zespołem Vader w trasę grając kilkanaście halowych koncertów w największych miastach Polski .Mimo swej odrębności stylistycznej obie grupy spotykały się ze znakomitym przyjęciem. Tournée to zaowocowało albumem "Live 93", wydanym na początku 1994 roku.

W listopadzie 1994 ukazał się album "IV". Płyta przyniosła utwory powolniejsze i cięższe, przekraczające granice heavy metalu, nadal jednak posiadające wyraźnie zarysowaną linię melodyczną. Największym powodzeniem cieszyła się pierwsza w dorobku Proletaryatu ballada "Przemijanie". Zwracał również uwagę rapowany utwór "Na wznak".

Po wydaniu płyty grupa odbyła grudniowe tournée razem z zespołem Gdzie Ci Kwiaty. Jesieni tegoż roku ukazała się płyta "Zuum" — bardzo niedoceniona, tym bardziej, że jej wydanie zbiegło się z chwilowym załamaniem rockowego rynku w Polsce.

Pod koniec roku 1996 P. Pniaka zastąpił Robert "Mały" Hajduk. W 1999 r. ukazał się album "Made In U.S.A.", na którym zespół powrócił do punk rocka. W trakcie sesji nagraniowej z zespołem współpracował gitarzysta Ireneusz "Zuba" Zugaj. Odszedł on z zespołu w październiku 2003 roku.

Dyskografię Proletaryatu uzupełnia składanka "The Best Of...", wydana w 1997 r. z okazji 10-lecia grupy, zawierająca wybór najsłynniejszych utworów, uzupełnionych dwoma odrzutami z sesji "Zuum" ("U mnie dobrze" i "Nie w głowe").

W listopadzie 2003 roku, z okazji 15-lecia zespołu, ukazał się absolutny unikat — reedycja płyty "Revolt". Na CD znalazły się utwory nagrane 14 lat temu, a także nigdzie nie publikowany materiał nagrany w ostatnim czasie. CD "Revolt" wydany został własnym sumptem, z ogromną pomocą przyjaciół i życzliwych ludzi, bez których projekt ten nigdy by się nie udał.

Źródło: proletaryat.com.pl


Nowe wydanie "Gońca Bartoszyckiego" od piątku w kioskach, a w nim same ciekawe informacje. Zapraszamy!

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5