Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Wystawa otwarta a Barcja rozkwita

2015-03-04 07:14:12 (ost. akt: 2015-03-05 10:07:57)

Autor zdjęcia: archiwum

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach otwarto wyjątkową wystawę podsumowującą i prezentującą dorobek grupy literackiej Barcja.

Barcja odżyła wraz z nadchodzącą wiosną. Niedawno legendarna bartoszycka grupa literacka obchodziła 30-lecie działalności, a dziś jest o krok dalej. Ze swoją twórczością wychodzi do młodych ludzi, stąd ich obecność w naszej szkole.

Staż literatów jest imponujący, bo jeden z najdłuższych w województwie warmińsko-mazurskim. Prezesem grupy jest Jerzy Sałata, wspaniały, skromny człowiek, który od lat zrzesza wokół siebie utalentowanych ludzi i daje im motywację do pisania.

Na otwarciu wystawy, która przykuwa uwagę swoją różnorodnością, obecni byli przedstawiciele Barcji, władz miasta, powiatu oraz wielu instytucji. Wieczór był pełen wzruszających wspomnień. Przyczyniły się do tego m.in. projekcje udostępnione specjalnie na ten wieczór przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Poznaliśmy nieżyjących już członków Barcjan, usłyszeliśmy wywiad przeprowadzony z wybitną poetką, ale i niezwykłą osobą, Teresą Bratek. Każdy, kto należy do Barcji, pozostawił na wystawie cząstkę siebie, otworzył się i poznał na nowo. Radość i zaskoczenie zagościły na twarzach honorowych gości, którzy nie kryli emocji, oglądając fotorelację ze spotkania.

- Niezapomniane chwile, cudne! - podsumował wystawę Andrzej Białecki
- To piękna inicjatywa. Cudowne otwarcie drzwi dla integracji wielu środowisk lokalnej społeczności. Otwarcie drzwi do wyzwolenia kolejnych inicjatyw. Wielorakie pobudzanie dobra – mówił Witold Kiejrys.
- Piękna praca, piękny efekt, bo piękne dusze. Dziękujemy wam - podsumowała Małgorzata Mycio.

Literacki wieczór bogaty był również w poezję śpiewaną. Wystawę uświetnili swoimi występami Andrzej Białecki oraz Krzysztof Kowalski. Pole do popisu mieli nasi uczniowie. Podczas wystawy wystąpili: Dagmara Pietkiewicz - zwyciężczyni konkursu „Poeta w porę odkryty…”, Radosław Wawrzeniak, który zyskał miano „Pupilka Szkoły” oraz Ania Kucińska - lauretka III miejsca.

Szczególnym wyróżnieniem dla nas była obecność przedstawicieli bartoszyckich szkół gimnazjalnych, spośród których dwie uczennice, Klaudia Sołtys i Emilia Szarek, także prezentowały wiersze lokalnych poetów. Z sukcesem, bo zajęły ex aequo II miejsce.
Uczniowie zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły.

Poetycka otoczka towarzysząca nam podczas wieczoru, skłoniła do refleksji, wywołała ogólne wzruszenie, a najczęściej powtarzanym zdaniem było: ”Pamiętam, jak kiedyś.....”. To jest ważne, dla nas - młodych liczy się też to, co tu i teraz, tym bardziej cieszymy się z otwarcia tej wystawy.

Warto wspomnieć, że osobami odpowiedzialnymi za to przedsięwzięcie są: Katarzyna Zagajewska-Sycz oraz Iwona Tadorowska, we współpracy z Katarzyną Janczewską-Pszczoła, przy nieocenionej pomocy Barbary Sorbaj i Alicji Chorwackiej.

Wystawa jest dostępna aż do 17 kwietnia. W tym czasie będą odbywały się spotkania uczniów z członkami Barcji; poważnie rozważa się również stałe spotkania grupy w naszej szkole. Zatem, jeśli ktokolwiek z was tworzy do szuflady, to już nie musi się chować. Może pochwalić się swoim talentem, a otrzyma wsparcie, dobre słowo i wskazówki od doświadczonych literatów.

Barcjanom, tym obecnym i przyszłym, życzymy jak najwięcej sukcesów literackich, nieustającej inspiracji i motywacji.

Harmonogram spotkań, na które zapraszamy chętnych bartoszyczan oraz zorganizowane grupy uczniów, pragnących poznać twórczość regionalnych poetów:

4 marca, godz. 10.45 – spotkanie z Jerzym Sałatą;
11 marca godz.10.45 – spotkanie z Witoldem Kiejrysem;
18 marca godz. 10.45 – spotkanie z Anetą Przybyłek;
25 marca godz.17.00 - spotkanie z Marią Duchnik;
8 kwietnia godz.10.45 – spotkanie z Elżbietą Pilipiuk;
15 kwietnia godz. 10.45 – spotkanie z Arkadiuszem Monkiewiczem i Piotrem Monkiewiczem;
17 kwietnia godz. 9.50 – spotkanie z Anną Osowską.

Prosimy o kontakt: biblioteka.zsp2@o2.pl

Ola Wierzbicka

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. palalela #1681499 | 164.126.*.* 4 mar 2015 22:37

  Nie tylko Barcja, ale i ZSP nr 2 prężnie rozwijać się zaczęło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jal #1681285 | 81.15.*.* 4 mar 2015 18:33

  Warte uwagi

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wierszokletka #1680712 | 79.188.*.* 4 mar 2015 07:31

  było cudnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages