Nie daj się grypie! Sprawdź, jak możesz z nią walczyć

2015-01-19 09:22:12(ost. akt: 2015-01-19 09:37:55)
Najskuteczniejszą formą profilaktyki przeciwgrypowej są szczepienia

Najskuteczniejszą formą profilaktyki przeciwgrypowej są szczepienia

Autor zdjęcia: gazetaolsztynska.pl

Okres zimy to czas zmian pogodowych, kiedy nasz organizm jest osłabiony i narażony na działanie wirusów powodujących zachorowania na grypopodobne lub grypę. Aby tego uniknąć należy stosować się do zaleceń. Jakich?
Należy między innymi: dobierać ubiór do warunków pogodowych, nie wyziębiać, ani nie przegrzewać organizmu, okrywać głowę i uszy, nie przemaczać nóg.

Znaczenie ma też dobrana dieta, bogata w witaminy C i A, których dostarczą owoce cytrusowe, natomiast inne pierwiastki, które wzmocnią odporność, znajdziemy w miodzie, rybach, czosnku, cebuli i warzywach. Ważny jest sen, gdyż wypoczęty organizm jest w stanie walczyć z atakującymi go zarazkami.

Powinniśmy zwrócić uwagę, czy w naszym otoczeniu są osoby kichające i kaszlające, bo grypa przenosi się drogą kropelkową i stanowi duży problem wśród ludzi przebywających w skupiskach takich jak: placówki oświatowe, zakłady pracy, placówki lecznicze, sklepy, urzędy, lokale rozrywkowe, gastronomiczne czy komunikacja publiczna.

Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem:
— objawów ogólnych, czyli wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;

— objawów ze strony układu oddechowego, czyli suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu);

— u dzieci objawy obejmują zmianę w zachowaniu, brak apetytu, wymioty, rozdrażnienie, senność.

Niebezpieczne dla człowieka są powikłania po grypie: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie zatok, angina, zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność krążeniowa oraz zapalenie mózgu i opon mózgowych. Następstwa te mogą wystąpić u każdego bez względu na wiek.

W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:
— częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu (zmniejsza to ryzyko zakażenia);

— unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi;

— w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem - unikanie tłumu i masowych zgromadzeń

— zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu;

— w środkach transportu publicznego należy unikać niepotrzebnego dotykania elementów wyposażenia.

Należy mieć na uwadze, że najskuteczniejszą formą profilaktyki przeciwgrypowej są szczepienia. Szczepionki są szczególnie polecane osobom, które narażone są na większe ryzyko zachorowania na grypę, np. ze względu na ogólny stan zdrowia lub tryb życia.

Do osób, którym zaleca się szczepienie w ramach profilaktyki grypy należą: osoby, które ukończyły 65. rok życia i mają problemy z chorobami przewlekłymi związanymi z sercem, płucami i nerkami. Ponadto przeciw grypie powinni się szczepić chorzy na cukrzycę lub anemię, osoby mające kontakt z dziećmi do 6. miesiąca życia, personel medyczny, dzieci od 6. miesiąca oraz młodzi ludzie, którzy cierpią na przewlekłe choroby.

Wiele osób unika tej formy profilaktyki obawiając się skutków ubocznym szczepień. Ok. 5-10 proc. szczepionych przeciw grypie doświadcza łagodnych skutków choroby: bóle głowy, stan podgorączkowy, skurcze mięśni. Objawy te ustępują zazwyczaj po jednym dniu.

Grypa jest powszechną chorobą, nie znaczy to jednak, że musisz na nią chorować. Zadbaj o odpowiednią profilaktykę i ciesz się zdrowiem.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce

]kliknij tutaj[/url]

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5