Oglądaliśmy z bliska mechanizm zegara z Bramy Lidzbarskiej

2015-01-01 12:00:00(ost. akt: 2015-01-01 12:14:11)
Mechanizm zegara pochodzi z 1921 roku

Mechanizm zegara pochodzi z 1921 roku

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Waży ponad pół tony. W pomieszczeniu, w którym się znajduje, słychać tylko jego miarowe bicie. Mechanizm zegara z Bramy Lidzbarskiej napędza go już od prawie stu lat.
Wchodząc na czwarty poziom Bramy Lidzbarskiej, do pomieszczenia, w którym znajduje się mechanizm napędzający zegar, można się lekko zmęczyć. Kilkadziesiąt stopni schodów o dość stromym nachyleniu powoduje, że kiedy stajemy u progu drzwi, za którymi kryje się liczący blisko 100 lat mechanizm, nasz oddech jest nieco przyspieszony.

Wchodzimy do pomieszczenia. Naszym oczom ukazuje się potężny mechanizm zegara. Napędza go od 1921 roku. Pełno w nim przekładni, zębatek, łożysk. Jak szacują fachowcy, całość może ważyć nawet ponad pół tony. Nie słychać nic, oprócz miarowego tykania.

Na górnej części ramy widać dwa napisy: "J.F. Weule" oraz "Bockenem 1921". Pierwsze oznacza Johanna Friedricha Weule — niemieckiego zegarmistrza, który budował zegary wieżowe. Jego firma rozpoczęła działalność w 1836 roku, a zakończyła ją w 1966.

Przez ten czas umieściła swoje zegary m.in. we Wrocławiu, w Kaliningradzie, Hanowerze, Dreznie, Wiedniu, Brukseli, Mediolanie, Atenach, czy Moskwie. Wiele z nich działa do tej pory, jak na przykład zegar w partnerskim mieście Bartoszyc — Nienburgu, umiejscowiony w sieni tamtejszego ratusza.

Drugi napis to miasto, w którym swoją siedzibę miała firma Weulego (dziś jest tam muzeum zegarów wieżowych) oraz rok produkcji mechanizmu.


kwk

Cały tekst znajdziesz w "Gońcu Bartoszyckim" w piątek 2 stycznia.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #1623922 | 195.136.*.* 3 sty 2015 16:18

    Pytanie niezwiązane bezpośrednio z zegarem: Co na wieży zegarowej robi krzyż ze zbiorowej mogiły pierwszowojennej? Pewnie pochodzi z cmentarza koło ronda na Działki, ale po co jest przechowywany na wieży?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5