Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Polskie tradycje bożonarodzeniowe w przedszkolu nr 2

2014-12-30 13:14:09 (ost. akt: 2014-12-30 14:07:30)

Autor zdjęcia: archiwum przedszkola

Poszanowania polskich tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia uczyły się dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Dzieci bliżej poznały symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych, spożywanie wieczerzy wigilijnej, wspólne kolędowanie.

Za nami Święta Bożego Narodzenia - czas radosny, pełen miłości i ciepła rodzinnego. Boże Narodzenie zajmuje w polskiej tradycji miejsce szczególne. Dla wielu ludzi jest to święto nie tylko najważniejsze, ale i najpiękniejsze. Szczególną radość w tym okresie przeżywają najmłodsi.

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo chłonne i przyjmują do serduszek wszystko to, co my, dorośli, chcemy im ofiarować. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci poszanowania tradycji.

W Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach staramy się jak najlepiej przybliżać im zwyczaje związane ze świętami. Dzieci bliżej poznają symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych, spożywanie wieczerzy wigilijnej, wspólne kolędowanie. Już na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj wręczając wszystkim prezenty.

W oczekiwaniu na święta nasze przedszkolaki brały udział w wielu spotkaniach na terenie miasta oraz konkursach plastycznych o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim. Podczas „Spotkania przy choince” organizowanego przez Bartoszycki Dom Kultury dzieci z grupy „Pszczółki” i „Skrzaty” śpiewały kolędy oraz zostały nagrodzone w konkursie na „Kartkę Bożonarodzeniową”.

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły również w konkursie plastycznym, na „Ekologiczną kartkę świąteczną” ogłoszonym przez Zakład Gospodarki Odpadami w Bartoszycach, w którym zostały wyróżnione.

Tradycją naszego przedszkola są spotkania bożonarodzeniowe, które wprowadzają w nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz dają dzieciom możliwość poznania tradycji tych świąt. Takie spotkania wzmacniają więzi rodzinne. Dzieciom i nauczycielkom dają satysfakcję z możliwości sprawiania innym radości i przyjemności.  

W zorganizowaniu spotkań jasełkowych mają swój udział rodzice poprzez przygotowywanie dzieciom przepięknych stroi oraz odgrywaniu ról. Przedszkolaki natomiast z wielkim zapałem uczą się swoich ról oraz kolęd, które prezentują swoim rodzicom. W naszym przedszkolu w każdej grupie wiekowej w dniach 16-18 grudnia odbyły się spotkania jasełkowe w różnych formach. Były to warsztaty, podczas, których rodzice razem z dziećmi wykonywali ozdoby świąteczne, którymi następnie wspólnie dekorowali choinki w salach. Inną formą spotkania z rodzicami były spotkania jasełkowe, podczas których dzieci prezentowały jasełka odgrywając główne role.

W grupie „Skrzaty” w tym roku spotkanie jasełkowe przybrało zupełnie inną formę. To rodzice odgrywali główne role, natomiast dzieci przygotowały oprawę muzyczną i wstęp do jasełek. W dalszej części spotkania był poczęstunek i warsztaty podczas, których dzieci wraz z rodzicami wykonali aniołki. 

Ponieważ święta Bożego Narodzenia to magiczny czas spędzony w gronie rodzinnym, kiedy to wszyscy pamiętamy o innych  i nawzajem obdarowujemy się prezentami. Dlatego też my pamiętaliśmy o osobach samotnych i chcąc sprawić im radość odwiedziliśmy osoby samotne w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach ofiarując wykonane wspólnie z rodzicami Aniołki. Podczas spotkania przedszkolaki prezentowały jasełka i śpiewały kolędy.

Tuż, tuż przed świętami odbyło się w przedszkolu spotkanie wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola podczas, którego rodzice i dzieci z grupy „Skrzaty” przedstawili jasełka. Było też składanie sobie życzeń i wspólne kolędowanie.

Czas kolędowania i rodzinnych spotkań już niestety za nami. Mamy satysfakcję , że możemy naszym najmłodszym przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.

Danuta Banach


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages