Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Strażacy przestrzegają.

2014-12-23 08:58:05 (ost. akt: 2014-12-23 09:16:47)

Autor zdjęcia: Bartłomiej Chilmanowicz - KP PSP Bartoszyce

Świąteczne przygotowania to czas "ogólnego roztargnienia". Zajęci jesteśmy przygotowaniem posiłków. Nie zawsze pamietamy wówczas o własnym bezpieczeństwie i zasadach jakie powinny nam przyświecać podczas przedświątecznych i świątecznych podróży, zabaw i czynności domowych. Strażacy przypominają to o czym zawsze powinniśmy pamiętać.

Składając wszystkim internautom „Gońca Bartoszyckiego” w imieniu strażaków KP PSP Bartoszyce najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałbym również zwrócić uwagę na zagrożenia, które są związane z czasem „ogólnego roztargnienia” podczas przedświątecznych przygotowań:

- Nie pozostawiajmy bez dozoru rozgrzanych urządzeń kuchennych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy itp.

- Nie włączajmy nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych (zwłaszcza grzewczych) przeciążenia instalacji elektrycznej, są częstymi przyczynami pożarów.

- Podczas przygotowywania posiłków z użyciem oleju spożywczego  szczególne zagrożenie występuje w momencie kiedy dojdzie do zapalenia się tego tłuszczu. Należy natychmiast odciąć dopływ gazu do kuchenki, a następnie stłumić ogień, odcinając dopływ tlenu, poprzez nakrycie naczynia pokrywą, kocem lub użyć gaśnicy typu F. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno gasić rozgrzanego oleju wodą.

- Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.

- Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

- Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 60 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem.

- Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas, w którym masowo przemieszczamy się samochodami. Czas, gdy odwiedza się rodzinę i bliskich, ale przez to właśnie, na drogach ogromnie wzrasta nasilenie ruchu zwiększając jednocześnie poziom zagrożenia bezpieczeństwa jego uczestników.

- Pamiętajmy również o urządzeniach grzewczych i sprawnej wentylacji, gdyż cotygodniowa (rosnąca) statystyka z działań straży pożarnej na terenie naszego powiatu potwierdza, że nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę z powagi zagrożeń jakie przez niefrasobliwość mogą nas dotknąć.

Jeszcze tylko kilka słów o zagrożeniach (pożarowych i urazowych jakie niesie za sobą noc sylwestrowa a szczególnie materiały pirotechniczne jakim są fajerwerki. Należy przestrzegać podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć poważnych obrażeń i poparzeń oraz zagrożenia pożarowego:

- tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji,

- nie wolno ich używać w pomieszczeniach zamkniętych,

- nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż mogą wpaść z powrotem do mieszkania lub mieszkania sąsiadów powodując pożar nie wolno wrzucać ani kierować fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, gdyż mogą spowodować obrażenia ciała,

- nie wolno rzucać fajerwerków na samochody oraz w okolicach stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi.

Należy również pamiętać o rozporządzeniu nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Zdarzyło się w ubiegłym tygodniu

W okresie od 15 do 22 grudnia strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 14 razy z czego 6 krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia, 7 krotnie podczas działań gaśniczych oraz jednokrotnie podczas alarmu fałszywego w dobrej wierze. Ogółem w działaniach brało udział 112 strażaków.

Działania gaśnicze związane były przede wszystkim z likwidacją pożarów sadzy w przewodach kominowych. Do tego typu zdarzeń strażacy wyjeżdżali aż 6 krotnie. 16. grudnia br. ok. godz. 14:19 w miejscowości Bąsze (gm. Bartoszyce) doszło do pożaru pojazdu dostawczego (patrz zdjęcie).

W zakresie likwidacji skutków miejscowych zagrożeń działania straży pożarnej powiatu podejmowane były w zakresie: udzielenia pomocy osobie z objawami zatrucia tlenkiem węgla - zdarzenie, które tylko dzięki przytomności domowników nie skończyło się tragicznie, pomocy policji, otwarcia mieszkania, usuwania poluzowanych elementów obróbki dachowej, a także działań spowodowanych wysypaniem zboża na drodze powiatowej 1394N na długości ok. 1500m.

Natomiast w ostatnią niedzielę doszło do poważnego zdarzenia w pobliżu Kandyt, gdzie w wyniku dachowania pojazdu osobowego dwie osoby z pięciu podróżujących zostały poszkodowane.

Ze względu na charakter oraz umiejscowienie zdarzenia do działań zostały zadysponowane jednostki z dwóch powiatów tj. bartoszyckiego i braniewskiego.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Uwaga! Ostatnie w 2014 roku wydanie "Gońca Bartoszyckiego" ukazało się już we wtorek 23 grudnia!


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Klejna #1619506 | 178.42.*.* 29 gru 2014 13:35

  Nie mogę zrozumieć tego, że "gówniarze" puszczają fajerwerki. Kto im na to pozwala? Gdzie rodzice? A później wielkie tragedie. Drugą sprawą jest fakt, że w sklepach nie dbają o fajerwerki. Leżą połamane, a dzieciaki to kupują. Lepiej zamawiajcie lub kupujcie z pewnych miejsc, źródeł. Ja zamawiam od www.fajerwerkiopole.pl - zawsze przychodzą w pełni sprawne.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec Kandyt #1616437 | 83.9.*.* 23 gru 2014 09:30

  Akcja podczas wypadku w okolicach Kandyt prowadzona wzorowo. Życzę Wam Spokojnych, Rodzinnych i Radosnych Świąt .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages