Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Debata seniorów z... policjantami

2014-12-13 19:50:40 (ost. akt: 2014-12-15 10:52:40)

Autor zdjęcia: KPP w Bartoszycach

W sali MOPS w Bartoszycach odbyła się debata społeczna policji z członkami Koła Związku Emerytów i Rencistów w Bartoszycach. Gospodarzem tego spotkania był insp. Krzysztof Gąsiorowski Komendant Powiatowy Policji w Bartoszycach. Za prezydialnym stołem zasiedli także psycholog Aleksandra Tarasewicz oraz policjanci.

W sali Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach pod hasłem „Bezpieczny senior to świadomy senior” odbyła się  debata społeczna policji z członkami Koła Związku Emerytów i Rencistów w Bartoszycach.

Celem tej i podobnych debat jest ograniczanie zjawisk budzących poczucie zagrożenia, badanie oczekiwań społecznych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz włączenie obywateli w wypracowanie rozwiązań mających na celu wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym.

Debatę rozpoczął gospodarz spotkania insp. Krzysztof Gąsiorowski, który powitał wszystkich oraz przedstawił zagadnienia jakie będą poruszane w trakcie spotkania.

W czasie debaty omówiona została przemoc wobec osób starszych. Temat ten przybliżył seniorom asp. Paweł Mazuro z rewiru dzielnicowych. W trakcie swojej wypowiedzi przekazał słuchaczom jak powinny postępować osoby dotknięte tym problemem, gdzie szukać pomocy, do kogo się zwrócić.

Co to jest procedura Niebieskiej Karty, w jakim celu się ją wszczyna i jakie ma znaczenie opowiedziała st. asp. Marta Drews.

Zagadnienie przemocy podsumowała zaproszona psycholog Aleksandra Tarasewicz, która wyjaśniła słuchaczom sposób działania oprawców oraz symptomy bycia ofiarą.

W trakcie spotkania zwrócono także szczególną uwagę na problematykę oszustw na szkodę seniorów. Przede wszystkim omówione zostały wyłudzenia pieniędzy metodą tzw. „na wnuczka”, wyłudzenia kredytów, czy też kradzieże.

Prowadząca opowiedziała, w jaki sposób działają oszuści. Przekazała też przybyłym gościom kilka wskazówek, które pomogą wystrzegać się niebezpieczeństw związanych z przestępstwami popełnianymi na osobach starszych.

Podczas debaty policjanci przybliżyli emerytom i rencistom zagadnienie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Seniorzy dowiedzieli się kogo określa się tym mianem i jakie ma pieszy szanse na przeżycie w zderzeniu z autem jadącym z niewielką prędkością.

Asp. Dariusz Kozera z referatu ruchu drogowego przedstawił przyczyny zdarzeń z winy pieszego oraz omówił zasady zachowania się pieszych na drodze. Ponadto udzielił kilka wskazówek na co szczególnie należy zwracać uwagę poruszając się po drogach. Przypomniał też o korzystaniu z elementów odblaskowych zwracając przy tym uwagę jak istotne ma to znaczenie w ruchu drogowym.

Policjanci chętnie też odpowiadali na zadawane przez seniorów, w trakcie debaty, pytania. Starali się uświadomić słuchaczom, jakie są najczęściej spotykane zagrożenia oraz jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach.

Wszystkie problemy i postulaty zgłaszane przez zebranych zostaną dokładnie przeanalizowane i staną się podstawą do działań podejmowanych przez policję w przyszłym roku. Na koniec uczestnicy debaty wypełnili anonimową ankietę.

Dziękujemy Aleksandrze Tarasewicz za udział w debacie.

Beata Patecka
oficer prasowy KPP w Bartoszycach
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Nowe wydanie "Gońca Bartoszyckiego" już w kioskach!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages