Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Mieszkańcy Korsz zablokowali DK 51 w Bezledach

2014-12-06 11:51:26 (ost. akt: 2014-12-06 20:08:55)
Protest mieszkańców Korsz w październiku br. / zdjęcie jest ilustracją do tektu

Protest mieszkańców Korsz w październiku br. / zdjęcie jest ilustracją do tektu

Kilka godzin trwał protest mieszkańców Korsz, którzy w sobotę (6.12) o godzinie 11 zablokowali DK 51 koło przejścia granicznego w Bezledach. Sprawa dotyczy sporu o fabrykę utylizującą akumulatory w ich miejscowości.

Około 100 osób manifestowało swój sprzeciw wobec funkcjonowania fabryki akumulatorów w Korszach. Protestujący zablokowali drogę krajową nr 51 przed przejściem granicznym w Bezledach tuż za posterunkiem policji. W ramach protestu chodzą po przejściu dla pieszych i skandują swoje racje. Zobowiązali się jednak co jakiś czas przepuszczać pojazdy i nie stwarzać dużych utrudnień w ruchu.

Według sierż. szt. Beaty Pateckiej, rzeczniczki KPP w Bartoszycach, która jest na miejscu zdarzenia, protestujący nie stwarzają niebezpieczeństwa dla podróżujących DK 51 a manifestacja przebiega spokojnie.

Protest najprawdopodobniej ma potrwać do godziny 14.30.

Przypomnijmy, Zakład recyklingu akumulatorów w Korszach, należący do spółki ZAP Sznajder Batterien, działa od grudnia 2011 roku. Zatrudnia 40 osób.

Od początku mieszkające w pobliżu zakładu rodziny skarżyły się sanepidowi na wyczuwalny w powietrzu metaliczny zapach i woń palonego plastiku. W styczniu br. dwoje 5-letnich dzieci trafiło do szpitala. We krwi pięciolatków wykryto ołów.

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Kętrzynie podejęła decyzję o zamknięciu zakładu. Po niezapowiedzianej kontroli wyniki badań wykazały u pracowników 3-krotne i 6-krotne przekroczenie norm ołowiu. Sprawą w lutym zajęła się również prokuratura.

Produkcję jednak wznowiono już w maju, gdy decyzję kętrzyńskiego sanepidu uchyliła wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie. Spółka Sznajder dostarczyła bowiem wyniki badań świadczące o tym, że nie ma już przekroczeń norm ciężkiego metalu.

W mieście wrze i pojawiają się kolejne niepokojące wyniki badań. We wrześniu sanepid zalecił mieszkańcom, aby nie spożywali warzyw ze swoich ogródków. Na 27 przeanalizowanych próbek materiału roślinnego, pobranego w Korszach, Glitajnach i Kałmach, w dwóch stwierdzono przekroczenie kadmu, a w dziewięciu przekroczenie ołowiu.


O sprawie tej pisaliśmy m.in : w październiku i w listopadzie

AN


Dodano 6 grudnia 2014 r. godz. 20.
Zgodnie z zapowiedziami protestujących ich manifestacja trwała 2 godziny i zakończyła się o godz. 13. Oficer prasowy KPP w Bartoszycach Beata Patecka poinformowała nas, że po zakończeniu protestujący podziękowali policji.

and

Przygotowaliśmy dla Was nowe wydanie naszego tygodnika.
Od piątku w kioskach!
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (194) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wer #1612463 | 46.205.*.* 18 gru 2014 19:28

  Mieszkańcy Korsz dziękują bartoszyce.wm.pl Jesteście prawdziwymi niezależnymi pracownikami gazetaolsztyńska.pl Forum na Korsze.wm.pl zostało zablokowane dwukrotnie, a pod nowymi artykułami nie ma możliwości komentowania aktualnej sytuacji politycznej i społecznej w Korszach. To się nazywa ZALEŻNE DZIENNIKARSTWO. Na szczęście na bartoszyce wm.pl pracują ludzie, do których macki urzędników z Korsz nie sięgają. Dziękujemy, że widzicie i znacie granicę między relacjonowaniem rzeczywistości, a jej kreowaniem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ej). #1610825 | 83.6.*.* 17 gru 2014 01:13

  proszę pana nawet gdybyśmy nie chcieli się przyłączyć , to i tak jesteśmy połączeni,ponieważ podziemny zbiornik wody pitnej łączy nas , jesteśmy na tym samym zbiorniku i myślę ,że nie wie pan , iż huta jest posadowiona na tm właśnie podziemnym jeziorze a przy płocie huty jest ujęcie wody pitnej dla miasta i gminy korsze, a gleba na tym ujęciu przekracza już dopuszczalną wartość ołowiu, do wydobycia wody na powierzchnię zasysane jest powietrze, które to jest zanieczyszczane związkami metali ciężkich, niebezpiecznych dla człowieka np.( tlenki ołowiu, itd, - substancje rakotwórcze ) a także dwutlenki siarczku itd. których oddziaływanie sięga 20-stu kilometrów i dalej , na stronie KOMITETU zamieszczone są mapki oddziaływania sięgającego bartoszyc i daleko poza granice polski, więc zatrucie bartoszyc jest realne, odsyłam pana na stronę komitetu i życzę "miłej" lektury, być może spotkamy się na następnej manifestacji, pozdrawiam....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bryza #1610288 | 88.220.*.* 16 gru 2014 16:20

  Widzę,że mieszkańcy Korsz zaczęli działać na terenie powiatu bartoszyckiego. Czyżby chcieli przyłączenia Korsz do naszego powiatu? Szczerze im tego życzę!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ej). #1608389 | 178.43.*.* 14 gru 2014 23:31

  obszerna dokumentacja znajduje się na stronie , ..Komitet na rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców miasta Korsze .. , to dla zainteresowanych - milej lektury ( pomimo ,iż jest porażająca), pozdrawiam , ..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ej). #1608387 | 178.43.*.* 14 gru 2014 23:22

  p.Grzegorzu, recykling tworzy się po to by chronić środowisko, a nie je degradować, jeżeli ktoś inwestuje kupę kasy to niech to zrobi zgodnie z wszelkimi zasadami i zgodnie z prawem polskim i unijnym- które nas obowiązuje,niech nie uprawia partyzantki i nie niszczy tego co prawo nakazuje mu chronić a przede wszystkim zdrowie i życie ludzi, widzę ,że nie jest pan w ogóle zorientowany w temacie, to odsyłam do lektury , bardzo obszernej, ... pozdrawiam. 0

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (194)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages