Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Rzuć dymka!

2014-11-26 12:07:44 (ost. akt: 2014-11-26 12:16:52)

Autor zdjęcia: nadesłane z PSSE w Bartoszycach

Jutro (27 listopada) obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W Polsce czynnymi palaczami jest aż 9 milionów osób z czego corocznie umiera, od chorób odtytoniowych, 50 tys. osób. może więc warto zerwać z tym zgubnym nałogiem?

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu  obchodzony  jest tradycyjnie w trzeci czwartek listopada. Tysiące palaczy starają się w tym dniu wytrwać bez palenia, a część z nich podejmuje decyzje o zaprzestaniu palenia.

Zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Do codziennego palenia przyznaje się 9 mln. Polaków, statystycznie palacze to osoby w wieku powyżej 15 roku życia, zarówno mężczyźni - 5 mln. i kobiety – 3,5 mln.

Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku.

W Polsce corocznie w wyniku chorób odtytoniowych umiera 50 tys. osób, a 2 tys. zgonów spowodowane jest „biernym paleniem”. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że najmłodsi ankietowani palą najmniej, co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych.

Palenie tytoniu jest silnie powiązane z nowotworami płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, szyjki macicy. U  palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności.

Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się również wygląd skóry, która traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja  pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięciu palców.

Wpływ palenia na wygląd skóry i procesy starzenia został wykorzystany w kampanii skierowanej do kobiet „Rzuć dymka” zachęcającej do podjęcia prób rzucenia palenia, zorganizowanej w ramach Programu Ograniczania Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.

Organizm palacza, nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Regeneracja trwa około 10 lat, ale już po roku od zgaszenia ostatniego papierosa zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, wraca do normy ciśnienie tętnicze, powraca zmysł węchu i zapachu, ulega zmniejszeniu kaszel, uczucie duszności i zmęczenia.

Pomoc w rzuceniu palenia uzyskasz dzwoniąc na numer
 Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 – 108 – 108. 
Odwiedź też stronę internetową: jakrzucicpalenie.pl i dowiedz się więcej na temat uzależnienia od wyrobów tytoniowych.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages