Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Powyborcze refleksje (2) Do polityków!

2014-11-20 15:54:25 (ost. akt: 2014-11-20 20:10:40)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Powyborcze refleksje, tym razem skierowane do polityków, nadesłał nam kolejny czytelnik. Zastanawia się jakiej partii udzielił poparcia głosując na PiS, PO, SLD i lokalny komitet do róznych szczebli i organów samorządu? Czytelnik twierdzi, że wyłacznie kandydatom. Przeczytajcie i wyraźcie opinie w komentarzach.

Pusty śmiech wzbudza u mnie, głównie telewizyjna, dyskusja polityków o tym, jakie partie polityczne wygrały wybory samorządowe, gdzie i jaką przewagą, albo jakie ugrupowanie straciło, zyskało coś lub kogoś, gdzie i dlaczego?

Mam szczerą ochotę powiedzieć tym paniom i panom, żeby się... (tu powinno znaleźć się słowo nie nadające się do publikacji) lub łagodniej: odczepili od samorządów.

Oczywiście wiem, że obecny kodeks wyborczy a i poprzednie ordynacje wymuszają upartyjnienie wyborów samorządowych, bo otrzymując tę niesławną już książeczkę do głosowania dawałem, chcąc nie chcąc, poparcie jakiejś partii a teraz tym moim głosem politycy szafują i przerzucają się entuzjastycznym „to my wygraliśmy!”.

Otóż nie wygraliście lub jeśli wolicie: nie przegraliście!

Komu udzieliłem poparcia jeśli w wyborach do rady powiatu zagłosowałem na kandydatkę PiS, w wyborach do sejmiku na kandydata PO, w wyborach do rady miejskiej na kandydata SLD a w wyborach burmistrza na lokalny komitet wyborczy? No komu?!

Wyłącznie kandydatom na których głosowałem. Gdyby znana mi kandydatka do powiatu startowała nie z PiS a „od Palikota” to też bym na nią oddał głos, bo ją znam i cenię za to, co już robiła i jej zaangażowanie w sprawy społeczne i – co ważniejsze – lokalne i niepolityczne.

Gdyby kandydat startujący z PO wystartował z PiS też by otrzymał mój głos z przyczyn identycznych. Bo znam i cenię tego człowieka. Podobnie z tymi, którzy wystartowali z innych komitetów.

Nie na partie głosowałem tylko na kandydatów. Jedynie przepisy kodeksu wyborczego zmusiły mnie do wyboru tych komitetów partyjnych (w radzie powiatu i sejmiku) z których zdecydowali się startować „moi kandydaci”. A skoro przepisy to nakazują, to nie było to moja wola. Nie moja wola, jako wyborcy tylko przepis (akurat uważany przeze mnie za szkodliwy, zwłaszcza w wyborach samorządowych).

Podobne zdanie na temat „upolityczniania” wyborów samorządowych wyraziło wielu moich znajomych, również udzielając jednoczesnego poparcia czterem skrajnie różniącym się partiom. Bo oni też głosowali na znanych sobie i cenionych kandydatów a nie na wasze partie – drodzy politycy!

W związku z tym serdecznie upraszam o zaprzestanie mielenia ozorami i nie wchodzenie w niebezpieczny dla waszych serc i układu krążenia stan egzaltacji bo „na nas głosowali”.

Mnie i znajomych moich interesuje, kto wyprostuje krawężnik przy mojej ulicy lub będzie przyjaźnie traktował osoby załatwiające swoje sprawy w urzędzie gminy. Interesuje mnie to, czy wreszcie ktoś poprawi odrapane elewacje budynków komunalnych a nie wasze nerwowe spory, w których najczęściej wypowiadane zdanie to „ja panu nie przerywałem!”.

Jeśli natomiast lubujecie się w statystykach to zważcie, że jeśli komitet wystawił dwóch kandydatów do rady i zdobył jeden mandat to ma 50% skuteczność (poparcie?) w odróżnieniu od komitetu wystawiającego 15 kandydatów, który zdobył 5 mandatów, bo ma zaledwie 33% skuteczność (poparcie?). Kto więc wygrał w tych wyborach?

Tak jak wy, tak i ja potrafię każde dane statystyczne dopasować do wcześniej przygotowanej, kłamliwej tezy.

Wybory samorządowe na pewno wygrali kandydaci, którzy obejmą wkrótce mandaty a nie wasze partie! Także sami kandydaci powinni to szybciutko zrozumieć i nie wdawać się w trwające już, zakulisowe przetargi o to "kto z kim i przeciw komu".

Czytelnik Andrzej
(nazwisko znane redakcji)

Nowe wydanie "Gońca", niemal w całości poświęcone wyborom samorządowym, od piątku do kupienia.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wanda #1574548 | 88.220.*.* 25 lis 2014 07:28

  Panie Andrzeju! Gdzie jest mój komentarz krytyczny dla Pana opinii?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wyborca #1572397 | 79.187.*.* 24 lis 2014 09:39

  Pan Burmistrz stwierdził ,ze ma w radzie 15 swoich ludzi. To może zdradzi kogo swojaki wytypowały na przewodniczącego rady ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NORMALNY #1572181 | 88.220.*.* 24 lis 2014 05:15

  Jestem normalnym , zwykłym człowiekiem. Nie należę do żadnej partii ale mam określone poglądy i sprzyjam dla pewnych opcji politycznych związanych z normalnością.Nie budzą mojej sympatii ludzie bez twarzy, o giętkim kręgosłupie - ciągle zmieniającym swoje oblicze. Nie budzą mojej sympatii ludzie, którzy najpierw startowali do rad z ramienia list partii rozsądnej, starającej się o wejście Polski do UE a później zapisującej się do partii,której europosłowie chcą rozwalić unię europejską.Nie budzą mojej sympatii ludzie startujący z list partii, które robią w Polsce zozróby i zamieszanie, znieważają flagę Polski, depczą flagę UE. Każdy startujący powinien mieć trochę oleju w głowie i powinien wiedzieć, że daje pożywkę dla takich rozrabiaczy.Co można sądzić o moralności takiego człowieka, który zmienia partie jak skarpetki? Czyżby nie potrafił myśleć?O co mu chodzi?Czyżby o interes miasta , gminy, województwa? BZDURA!!! CHODZI MU O DOJŚCIE DO KORYTA DODATKOWEJ KASY!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zenek #1571095 | 88.220.*.* 23 lis 2014 16:40

   Pan Andrzej niby ma rację i niestety nie ma racji.Rzecz wtym ,iż ci na górze zawsze chełpią się wynikami. Jeżeli przegrywają to mówią o oszustwie komisji wyborczych bo oni wygrali a komisje źle policzyli. Bryluje w tym PiS, ktory prawie przy każdych wyborach mówi o oszustwie.Nigdy też nie głosuję na człowieka, który przy każdych wyborach zmienia opcje polityczne i startuje z partii lub ugrupowania będącej (będącego) akurat ,,na fali,,. ŹLE TO ŚWIADCZY O TAKIM KANDYDACIE NA RADNEGO.Chodzi mu tylko o to aby załapać się na dodatkową kasę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wyborca #1569060 | 83.9.*.* 22 lis 2014 18:09

   Jak jesteś taki mundruś i lubisz statystyki to odpowiedz mi co się stało, że komitet wystawia 15 kandydatów, z których wchodzi do rady 14!!! Wśród tych radnych jest 80 paro- letni dziadek, który wszedł do rady 10 raz z kolei!!! Niezastąpiony?!, geniusz?!, czy może ........?!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages