Warsztaty kulinarne w Węgorytach

2014-11-09 19:27:21(ost. akt: 2014-11-09 19:39:24)

Autor zdjęcia: archiwum

Rogaliki, marmolady, dżemy, konfitury, powidła i soki z owoców pozyskanych we własnych sadach uczyli się robić młodsi i starsi mieszkańcy Węgoryt, podczas warsztatów kulinarnych. To pomysł i projekt nieformalnej grupy "Energetyczni z Węgoryt".
Nieformalna grupa „Energetyczni z Węgoryt”, którą stworzyły 3 liderki: Alicja Tabaka, Izabela Zielińska oraz Wioletta Sobczak pozyskały dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów kulinarnych „Węgoryty, tu każdy jest syty”, z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Warmia Mazury Lokalnie.

- Pomysł przeprowadzenia warsztatów narodził się podczas wspólnych spotkań z mieszkańcami – mówi Alicja Tabaka.

- Nasze sołectwo bogate jest w sady owocowe, mamy jabłonie, śliwki, grusze, plantacje malin, porzeczki.

Pomysłem mieszkańców na projekt było wykorzystanie zasobów naturalnych i przypomnienie tradycji robienia dżemów, powideł, konfitur, marmolad i soków z produktów naturalnych, ekologicznych upraw i przydomowych ogródków. Na realizację projektu udało się pozyskać ponad 2 tys. zł.

– Dzięki dofinansowaniu na potrzeby projektu kupiliśmy m.in. sokowirówkę oraz wielofunkcyjny robot kuchenny. W ramach projektu planowany jest również wyjazd studyjny do Blanek na warsztaty zielarskie - mówi Alicja Tabaka.

Warsztaty kulinarne przeprowadzone w świetlicy wiejskiej w Węgorytach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na zajęcia przychodzili zarówno dorośli jak i dzieci.

- Najmłodsza uczestniczka warsztatów 4-letnia Hania dzielnie pomagała przygotowywać pyszne konfitury. Wśród uczestników mieliśmy również chłopców, którzy z chęcią poznawali kulinarne tajniki – mówi Alicja Tabaka.

– Najbardziej podobało mi się robienie rogalików – mówi trzynastoletni Szymon. – Na zajęcia przychodziłem z mamą i braćmi, którzy też lubią gotować. Najdziwniejszą rzeczą jaką robiłem na warsztatach to dżem z jarzębiny i nutela ze śliwek.

Wszystkie pyszności, które uczestnicy przygotowali w trakcie warsztatów można było spróbować na uroczyście przygotowanej degustacji, na którą zostali zaproszeni mieszkańcy Węgoryt. Wśród obecnych była również Jadwiga Gut, wójt gminy Bartoszyce, która nie kryła podziwu dla talentu kulinarnego mieszkańców.

– Cieszę się z kreatywności mieszkańców i faktu, że na degustację przygotowali tak wiele pysznych ale i zdrowych produktów. Takie inicjatywy oddolne to również możliwość miłego spędzenia czasu i okazja do integracji - mówi Jadwiga Gut.

Efekt finalny warsztatów doceniła również Olga Lompa, szef kuchni w Pałacu Galiny.

– Jako szef kuchni staram się także korzystać z naturalnych i ekologicznych produktów, szukam inspiracji sięgając do starych, sprawdzonych przepisów. Gratuluję inicjatywy mającej na celu przybliżenie, zwłaszcza młodszym uczestnikom, tradycji robienia przetworów - mówi Olga Lompa.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5