środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

"Odzieżówka" przed wojną była szkołą żeńską im. Agnes Miegel

2014-10-30 12:30:16 (ost. akt: 2014-10-30 13:13:16)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W czasie ostatnich wakacji remontowano elewację jednego z budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach im. Elizy Orzeszkowej. Nikt nie spodziewał się, że pod starym, szaro-burym tynkiem znajdują się historyczne, niemieckie napisy. Dyrektor ZSP nr 2 zdecydował o ich wyeksponowaniu w takim stanie w jakim zostały odkryte. Nie zasłonięto ich nowym tynkiem.

Pracownicy wykonujący remont popularnej "odzieżówki" odkryli dwa napisy na jednym z budynków. Większy i położony wyżej. Namalowany kiedyś bezpośrednio na cegłach muru ma treść „Mädchen Schule”, co oznacza szkolę żeńską. Drugi, nad drzwiami wejściowymi do budynku, wykonany na tynku to: „Agnes Miegel Schule”, czyli szkoła im. Agnes Miegel.

- Po odkryciu trzeba był błyskawicznie zadecydować co zrobimy z tymi napisami. Podjąłem decyzję o tym, aby ich nie zakrywać tynkiem, tylko pozostawić jako świadectwo historii szkoły i miasta – wyjaśnia Zbigniew Pietrzak, dyrektor ZSP nr 2 w Bartoszycach i nauczyciel języka niemieckiego.

Nie znaleźliśmy, mimo poszukiwań, dokładniejszych danych o historii tej szkoły w okresie przed II wojną światową. Bez problemu natomiast możną odszukać wiele, szczegółowych informacji o przedwojennej patronce szkoły żeńskiej – Agnes Miegel.

Leksykon Kultury Warmii i Mazur opracowany przez CeIK w Olsztynie podaje:

Urodziła się 9 marca 1879 r. w Królewcu w rodzinie kupca i dyrektora filii banku bawarskiego Gustawa Adolfa i Heleny z domu Hofer. Ukończyła szkołę średnią dla dziewcząt w Królewcu. W latach 1894-1896 przebywała w pensjonacie Koch w Weimarze. Przez kilka miesięcy w 1898 spędziła w Paryżu. W 1900 r. trafiła do Berlina, gdzie odbywała staż w szpitalu pediatrycznym (Kaiser-Friedrich-Krankenhaus). Tam też uzyskała dyplom. Następnie wyjechała do Anglii. Od 1 września 1902 r. pracowała jako wychowawczyni w internacie w Clifton High School. Do 1904 była nauczycielką w szkole z internatem dla dziewcząt w Bristolu.

Do Królewca wróciła w 1906 r. by opiekować się chorymi rodzicami (szczególnie ślepnącym ojcem, który zmarł w 1917 r.) Pozostawała tam do 1945 r. W tym czasie wiele podróżowała i pracowała jako dziennikarka, a od 1927 r. jako niezależna pisarka. W lutym 1945 r. uciekła z oblężonego Królewca do Kopenhagi w Danii. Rok później wróciła do Niemiec i znalazła schronienie w brytyjskiej strefie okupacyjnej w zamku Apelern. W 1948 r. przeniosła się do Bad Nenndorf, gdzie pracowała aż do śmierci. Zmarła 26 października 1964 r. Bad Salzuflen.

Przez całe życie stworzyła i opublikowała wiele opowiadań, baśni i wierszy. Pełne wydanie jej pracy obejmuje siedem tomów. Dla osób, które jak ona zmuszone były opuścić dwoje domy stała się symboliczną „Matką Prus Wschodnich”. W swojej twórczości opisuje osobiste cierpienia związane z wydaleniem z Prus Wschodnich pod koniec II wojny światowej. Do stałych motywów literackich należą poczucie straty, zmarnowania i spustoszenia (zarówno w stosunku do miejsc, jak i ludzi i zwierząt). Jej wiersze i opowiadania pełne są nostalgii do ziemi rodzinnej, wywołanej przeżyciami z czasów młodości.

Agnes Miegel ma też ciemną kartę w swoim życiorysie. W okresie rządów narodowych socjalistów w Niemczech należała do tych artystów, którzy poparli Adolfa Hitlera.  Do dziś uważana jest, z tego powodu, za postać kontrowersyjną.  Imię Agnes Miegel noszą szkoły w Düsseldorfie, Osnabrück, Wilhelmshaven i Willich, ponadto jej imieniem upamiętniono liczne ulice.  W Kaliningradzie można zobaczyć tablicę upamiętniającą poetkę, zawieszoną na jej rodzinnym domu. Jej pomnik można zobaczyć w Bad Nenndorf

- Doskonale zdaję sobie sprawę z kontrowersji jakie wzbudza postać Agnes Miegel, ale myślę, że jako społeczeństwo dorośliśmy już do tego, aby starać się zachowywać takie i podobne świadectwa historii naszego regionu i miasta – mówi Zbigniew Pietrzak.

- Już wkrótce na pewno dowiemy się więcej o okolicznościach nadania imienia poetki szkole żeńskiej. Mamy bieżący kontakt z panią Krüger z Nienburga, która jest uczennicą Agnes Miegel. Mimo podeszłego wieku często odwiedza Bartoszyce. Będzie tu w czasie ferii i na pewno powie nam znacznie więcej o historii szkoły żeńskiej w Bartoszycach – mówi Pietrzak.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Najnowsze wydanie "Gońca Bartoszyckiego" już gotowe!
Od jutra w kioskach!


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ambasada Prusakow #1539233 | 87.172.*.* 9 lis 2014 19:19

    Bardzo sluszna decyzja pana Pietrzaka, nauczyciela tej szkoly gdyz prawdy nie nalezy sie bac i jej zaklamywac a szkola przeciez nie zostala wybudowana po 1945 roku i ma swoja historie, ktora zasluguja na poznanie jaka by ona nie byla. Pamiatma jak sam rozpoczynalem nauke w szkole srednie dokladnie w 1966 roku w budynku, ktory mial tabliczke rok budowy 1866 czyli dokladnie w 100 lat po jego wybudowaniu i interesowala mnie historia gdyz byl to od poczatku obiekt szkolny z internatem na poddaszu i dopiero ostatnio moglem doczytac sie w internecie o historii tej szkoly.Ambasada Prusakow wyraza uznanie dla pana nauczyciela Pietrzaka.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages