środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Dzieci z Rodnowa w sądzie i komendzie

2014-10-30 08:38:23 (ost. akt: 2014-10-30 08:53:42)

Autor zdjęcia: Danuta Parafińczuk

Uczniom szkoły w Rodnowie pobrano w Komendzie Powiatowej Policji odciski palców. Byli też w pomieszczeniu dla zatrzymanych a wcześniej w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach. Nic nie przeskrobały. Po prostu zapoznawały się z pracą sądu i policji podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki.

Dnia 22.10.2014 r. uczniowie klas 0-VI Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Rodnowie wzięli udział w wycieczce, zorganizowanej przez Szkolną Radę Rodziców.

Najpierw złożyliśmy wizytę w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach. Bardzo ciepło przyjęli nas panowie ochroniarze, którzy po sprawdzeniu, czy nie mamy „złych zamiarów” z uśmiechami na twarzach wpuścili nas do środka.

Tam czekał już pan Józef Hładasz - ławnik tutejszego sądu, który zaprowadził nas do sali rozpraw. Pani sędzia opowiadała nam o pracy w tym miejscu, zaprezentowała nam strój sędziowski i przedstawiła drogę, jaką należy pokonać, by zasiąść na krześle sędziowskim. Następnie naszą grupę przejął prezes sądu pan Arkadiusz Rokicki, który opowiedział nam szczegółowo o pracy sądu.

Dowiedzieliśmy się między innymi, że istnieje wiele wydziałów sądowych zajmujących się poszczególnymi sprawami. Była także mowa o zaletach i wadach pracy sędziego. Pan A. Rokicki przybliżył nam również pracę kuratorów sądowych. Mieliśmy okazję obejrzenia Ośrodka Kuratorskiego. Następnie był czas na zadawanie pytań.

Pan A. Rokicki odpowiadał bardzo wyczerpująco na każde z nich. Następnie podziękowaliśmy i zrobiliśmy kilka zdjęć, a następnie opuściliśmy sąd. Dla większości z nas było to pierwsze wyjście do tego typu instytucji.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Sierż szt. Beata Patecka, rzecznik prasowy KPP, opowiedziała na czym, polega praca policjantów oraz oprowadziła nas po budynku komendy.

Mogliśmy zobaczyć salę zatrzymań, a także pracownię kryminalistyki, gdzie dowiedzieliśmy się o technikach kryminalistycznych, czyli, w jaki sposób ściąga się odciski palców i zbiera ślady.

Ogromnym przeżyciem było zdejmowanie odcisków palców. Wszyscy uczniowie skorzystali z okazji i umoczywszy palec w specjalnym tuszu, odciskali go potem na papierze.

Na parkingu policyjnym obejrzeliśmy różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Każdy z uczniów mógł sobie zrobić zdjęcie w radiowozie. Zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe, a także sprzęt będący na wyposażeniu policjantów (np. radar).

Przy okazji wizyty w KPP uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a także właściwym zachowaniu w szkole, domu i na podwórku.

Na zakończenie nasza sympatyczna gospodarz pani Beata Patecka wręczyła nam pamiątkowe odblaski, a my podziękowaliśmy symbolicznym kwiatkiem.

Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie.To była wspaniała wycieczka, wywołała wiele wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Danuta Parafińczuk



Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Najnowsze wydanie "Gońca Bartoszyckiego" już gotowe!
Od jutra w kioskach!


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages