Region bez kompleksów

2014-08-14 06:00:00(ost. akt: 2014-08-13 09:23:51)
Rozmowa z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.
— Słychać ostatnio, że w przyszłej perspektywie unijnej zabraknie środków na specjalny program dla Polski Wschodniej. To prawda, panie marszałku?
— Takie opinie pojawiały się ostatnio w mediach, jednak nie mają wiele wspólnego z prawdą. Nasz rząd zakończył negocjacje z Komisją Europejską i wiadomo już, że do 2020 roku program dla Polski Wschodniej będzie kontynuowany. Już dziś w ramach tego programu prowadzimy duże i ambitne projekty.

— Jakie to przedsięwzięcia? Czy skorzysta na nich powiat bartoszycki?
— Jeden z projektów jest specjalnie pomyślany dla powiatów północnej części naszego regionu. Mówię o „autostradzie rowerowej”, która w naszym województwie biec będzie od Elbląga do Gołdapi. W powiecie bartoszyckim trasa rozpoczyna się w okolicach Kwiatkowa, prowadzi dalej do Górowa Iławeckiego. Kolejny odcinek to już okolice Lidzbarka Warmińskiego, ale później trasa dochodzi do Galin, Bartoszyc i Sępopola. Niedługo na tym odcinku rozpoczną się prace wykonawcze. Turystyka rowerowa zyskuje pasjonatów, dlatego sądzimy, że inwestycja ożywi nasze gminy, bo przecież turysta musi gdzieś zjeść, zrobić zakupy czy się przespać. Jednym słowem, jego pieniądze zostaną u nas. Trasa rowerowa świetnie uzupełni ofertę turystyczną naszego regionu, zwłaszcza że prowadzić będzie przez urokliwe tereny i blisko zabytków.

— Media informują także, że w regionie poprawi się sytuacja z dostępem do internetu.
— Budowę sieci szerokopasmowego internetu prowadzimy w całym województwie, także z programu rozwoju Polski Wschodniej. Światłowody położymy także w powiecie bartoszyckim, nie tylko do Bartoszyc, Górowa Iławeckiego czy Sępopola, ale nawet do miejscowości położonych bardzo blisko granicy, takich jak Kisity czy Poniki albo Dzietrzychowo. Prywatne firmy dostarczające internet nie zbudowałyby same takiej infrastruktury, głównie ze względu na mniejszą rentowność takich przedsięwzięć niż w dużych miastach. To tylko sieć szkieletowa, którą firmy będą mogły rozwijać. Dzięki sieci uczymy się, zdobywamy certyfikaty i dyplomy, a coraz częściej staje się ona naszym miejscem pracy. Aby doganiać najbardziej rozwinięte regiony Europy, musimy zadbać o podobny poziom dostępu do nowoczesnej technologii u nas. Warto wspomnieć, że budowa sieci szerokopasmowej to największa inwestycja samorządu województwa, warta blisko 317 mln zł.

— Co da nam taki szerokopasmowy internet?
— Nie chodzi tylko o to, żeby łącza były szybsze. Szerokopasmowa sieć będzie dostępna dla przedsiębiorstw, które dalej będą oferować swoje usługi gospodarstwom domowym. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze firmy będą mogły obniżyć stawki, czyli powinniśmy mieć wkrótce tańszy internet. Musimy też pamiętać o e-biznesie. Coraz więcej firm prowadzi interesy z wykorzystaniem sieci. Chcemy stwarzać warunki do rozwoju nowoczesnych branż. Poza tym Bartoszyce leżą przecież w specjalnej strefie ekonomicznej. Szybka sieć może być też zachętą dla inwestorów.

– O nowy system informatyczny wzbogacił się także bartoszycki szpital. Czy samorząd województwa jeszcze jakoś wspiera tę placówkę?
— Pracownicy szpitala skutecznie piszą unijne wnioski i dlatego możemy przeznaczać na jego rozwój kolejne dotacje. Jedna z nich wsparła właśnie informatyzację placówki. Wcześniej został zakupiony wysokiej jakości sprzęt medyczny, m.in. aparat do artroskopii, aparat USG oraz inne skomplikowane urządzenia. Pieniądze unijne płyną także do Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Iławeckim. Tam też udało się przeprowadzić gruntowną informatyzację.

— Jak pan odczytuje wieści z granicy? Czy w warunkach większych napięć na Ukrainie i praktycznie wojny celnej z Rosją goście z obwodu kaliningradzkiego nadal nas odwiedzają?
— Widzimy, że ruch nie spada, a nawet rośnie. W tym roku granicę z obwodem przekroczyło już ponad 4 mln podróżnych. W ubiegłym roku taki wynik służby graniczne odnotowały dopiero w listopadzie. To pokazuje z jednej strony, że wielka polityka nie przeszkadza nam rozwijać dobrosąsiedzkich relacji z mieszkańcami obwodu, a z drugiej świadczy o jakości naszej oferty. Widać, że trafia ona w gusta Rosjan. Mieszkańcy obwodu przyjeżdżają do nas nie tylko na zakupy, ale korzystają z bazy hotelowej, rekreacyjnej i gastronomicznej, zwiedzają zabytki. Na razie przeważa ludzka mobilność, ciekawość i przedsiębiorczość. Dlatego trafna wydaje się też decyzja o rozbudowie przejścia w Bezledach, na którym prace ruszyły przed kilkoma dniami.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andrzej #1462599 | 92.24.*.* 16 sie 2014 18:32

    Pan Marszałek powiedział to co mógł, by wesprzeć rządzące PO. Zapomniał dodać, że nasze dofinansowania to kropla w morzu, które płynie do Lidzbarka. Informatyzacja w ramach Polski Wschodniej świadczy o tym, że nie jesteśmy wykluczeni z tego programu. Ścieżki rowerowe mimo tego, że jeteśmy przy granicy, są krótsze niż w Lidzbarku (tam zyskuje miasto). Szpital dostał kasę kilka (5-6 lat temu?), teraz jest informatyzacja, wniosek pisany przez firmę zewnętrzną. Nie mamy hali, nie mamy dotacji na Bramę... Ciekawe czemu czujemy, że kasa z wojewówdztwa nas omija???

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Czasami Płaczący #1462487 | 83.9.*.* 16 sie 2014 15:40

    Popieram akcję ścieżek rowerowych tylko po ich wybudowaniu niech wszyscy siedzący przy korytach wsiądą na rowery i jadą w p...u dadjąc normalnie żyć uczciwym ludziom. Na ramy tych rowerów niech nie zapomną zabrać swoich kolei, rodziny itp. ,którzy siedzą w urzędach po znajomości blokując etaty wykształconym i uczciwym ludziom

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. wieśniara #1462110 | 176.97.*.* 15 sie 2014 20:02

    to nic że nie ma co do gara włożyć na rower a potem przed komputer i szerokpasmowy internet a prąd stary wyprodukujepedałując rowerem bo na rachunki nie ma ,nie ma roboty i nie ma nic.propaganada i nic więcej

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. bartmaniak #1461075 | 83.24.*.* 14 sie 2014 12:05

    No to dużo pan marszałek nie obiecał: trasy rowerowe i internet. Nie powiem ważne inwestycje, ale dla regionu nie najważniejsze i nie wpływające na zmniejszenie bezrobocia i poprawę bytu mieszkańców. Wolałbym np. inwestycje w infrastrukturę drogową, że o drugim moście w Bartoszycach nie wspomnę. Potrzebne są uzbrojone tereny pod inwestycje. Jak będą dobre drogi transportowe (szosy i kolej), jak będą uzbrojone tereny we wszystkie media (woda, ścieki, energia, środki komunikacji) to inwestorzy się pojawią, bo siła robocza już tu przecież jest - ludzie chcą przecież pracy. A jak jeszcze pojawią się ulgi dla przedsiębiorców i uproszczone zostanie prawo rejestracji małych i średnich przedsiębiorstw to być może wtedy będziemy bogatym powiatem. Potencjał w postaci dobrego rolnictwa już tu istnieje - a produkty rolne trzeba jakoś przetwarzać i ten kierunek rozwoju przemysłu i inwestycji byłby tu słuszny. A ścieżki rowerowe, aczkolwiek słuszne to tylko przy okazji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5