Oni nam jeszcze pokażą

2014-06-14 10:17:59(ost. akt: 2014-06-14 10:33:45)
Zwiedzenie Mazurskiej Spółdzielni Inwalidów Przemysłu Drzewnego w Morągu, która od 1992 r. jest Zakładem Pracy Chronionej

Zwiedzenie Mazurskiej Spółdzielni Inwalidów Przemysłu Drzewnego w Morągu, która od 1992 r. jest Zakładem Pracy Chronionej

Autor zdjęcia: Magdalena Jaszak

Zakończył się, realizowany od lutego przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Bartoszycach oraz Specjalny Ośrodkek Szkolno-Wychowawczym im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach, program autorski "Ja Wam pokażę!". - Dzięki wyjściu do warsztatu samochodowego, dowiedziałem się na czym polega praca mechanika, jakie są jego zadania i czynności. W przyszłości chciałbym mieć własny warsztat - mówi Dawid uczestnik programu.
Jego odbiorcami była młodzież Ośrodka wymagająca szczególnego wsparcia w zakresie integracji z rynkiem pracy, a jego głównym celem było zapoznanie młodych ludzi z naturalnym środowiskiem pracy, poprzez stworzenie im możliwości uczestnictwa w praktycznych warsztatach i tym samym zwiększenie ich potencjalnych możliwości znalezienia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Skonfrontowanie młodzieży z rzeczywistymi warunkami pracy, możliwe było między innymi dzięki zorganizowanym wyjazdom do Zakładu Aktywności Zawodowej w Giżycku, którego misją jest zatrudnianie oraz przygotowywanie osób niepełnosprawnych do życia na otwartym rynku pracy, pomoc w realizacji samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości i potrzeb oraz zwiedzenie Mazurskiej Spółdzielni Inwalidów Przemysłu Drzewnego w Morągu, która od 1992 r. jest Zakładem Pracy Chronionej. Taki rodzaj aktywności okazał się niezwykle ciekawym i efektywnym sposobem na ukazanie młodzieży próbek naturalnego środowiska pracy, ponieważ mogła ona zobaczyć pracę ludzi na konkretnych stanowiskach pracy.

Ostatni etap realizowanego programu związany był z wyjściami młodzieży do bartoszyckich zakładów pracy. Były one poprzedzone dokonaniem diagnozy preferencji i predyspozycji każdego ucznia, poprzez określenie jego profilu psychofizycznego oraz określenie rodzaju stanowiska pracy, zgodnie z indywidualnymi preferencjami i predyspozycjami. Ponadto adresaci programu, zostali przeszkoleni z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Warsztat pojazdów samochodowych, myjnia samochodowa, gospodarstwo rolne, hotel, czy też plantacja roślin, to punkty które stały się miejscem pracy adresatów programu. - Dzięki wyjściu do warsztatu samochodowego, dowiedziałem się na czym polega praca mechanika, jakie są jego zadania i czynności. W przyszłości chciałbym mieć własny warsztat - mówi Dawid uczestnik programu.

Tego typu działania okazują się być doskonałą promocją zatrudnienia osób wymagających szczególnego wsparcia na otwartym rynku pracy, szczególnie wśród pracodawców i tym samym są swego rodzaju sposobem przeciwdziałania dyskryminacji i marginalizowaniu społecznemu młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto konfrontowanie młodzieży z potencjalnym pracodawcą było świetną próbą ćwiczenia nawiązywania relacji pracownik - pracodawca. - Jestem bardzo zadowolony z pracy ucznia, którego mogłem gościć na moim stanowisku pracy. Nie wykluczam w przyszłości współpracy z młodzieżą z Ośrodka - mówi pan Grzegorz, pracodawca.

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach serdecznie dziękują lokalnym pracodawcom za pomoc w ukazaniu młodzieży warunków naturalnego środowiska pracy.


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5