Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Urzędnicy wzięli 60 tys. zł łapówki. Usłyszeli wyroki

2014-06-02 14:48:11 (ost. akt: 2014-06-02 15:05:17)
Na lawie oskarżonych zasiadły łącznie cztery osoby

Na lawie oskarżonych zasiadły łącznie cztery osoby

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Już w pierwszym dniu procesu dotyczącego przyjęcia korzyści majątkowych przez byłego już pracownika Urzędu Gminy Bartoszyce oraz osoby pracującej na jej zlecenie zapadły wyroki, na razie nieprawomocne.

Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku. W ostatnich dniach lutego agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali urzędnika z Urzędu Gminy w Bartoszycach i inspektora nadzoru sanitarnego działającego na zlecenie gminy.

Obaj zażądali i przyjęli łapówkę w zamian za wykonanie czynności służbowych. Chodziło o zatwierdzenie urządzeń technologicznych określonej firmy przy budowie kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Oskarżeni przyjęli 60 tys. zł łapówki od wykonawcy robót.

Dzisiaj przed Sądem Rejonowym w Bartoszycach rozpoczął się proces przeciwko Marcinowi L. i Marcinowi D. Obaj przyznali się do winy, a ich obrońcy złożyli w imieniu klientów wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Marcin L., który w momencie zatrzymania był pracownikiem Urzędu Gminy w Bartoszycach, został skazany na rok i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Ma także 3-letni zakaz zajmowania stanowisk w administracji państwowej. Sąd ukarał go również grzywną, na poczet której zaliczono mu tymczasowy areszt.

Marcin D., który był inspektorem nadzoru sanitarnego i pracował na zlecenie gminy, został skazany na rok i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę (tutaj także zaliczono mu areszt). Oba wyroki nie są prawomocne.

Na ławie oskarżonych zasiadły jeszcze dwie kobiety: lekarka Olga L., która wystawiła Marcinowi L. zaświadczenie lekarskie bez badania go oraz Magdalena W. — konkubina Marcina L. To na jej prośbę lekarka wystawiła zaświadczenie.

Obie kobiety także przyznały się do zarzutów. Wobec Olgi L. sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok oraz wymierzył jej 500 zł zapłaty na rzecz jednej z fundacji charytatywnych.

Magdalena W. została skazana na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę. Tutaj także oba wyroki nie są prawomocne.

Więcej o rozprawie przeczytasz w "Gońcu Bartoszyckim" 6 czerwca.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. natychmiast odwiesic te wyroki #1409618 | 78.9.*.* 3 cze 2014 22:09

  prawo to prawo i sprawiedliwosci musi byc i przestepstwo było i zrobili

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #1409147 | 81.190.*.* 3 cze 2014 10:55

  60 tys. łapówy i to jakiś podrzędne urzędasy w podrzędnej gminie i TO JEDNA SPRAWA. A teraz proszę sobie wyobrazić setki tysięcy takich urzędasów często na znacznie większych stanowiskach i kwoty idące w MILIONY. Proszę podsumować to wszystko w skali regionu i kraju. I wyjdzie PORAŻAJĄCY poziom kosztów KORUPCYJNYCH jakie każdy z nas ponosi. Ten tza. PODATEK KORUPCYJNY idący już pewnie miliardy płacą wszyscy podatnicy. A Pitera ścigała dorsza za 8 zł i w nagrodę za taki sukces w walce z korupcją ciemny lud wybrał ją do Parlamentu Europejskiego. A potem biadolą że na nic nie ma kasy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Michau #1408962 | 88.156.*.* 3 cze 2014 06:17

  Pan prokurator jak usłyszał wyrok to aż zrobił facepalma.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. skorumpowane też są sądy #1408957 | 64.251.*.* 3 cze 2014 05:22

  sądy to prawdziwa patologia

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. klakier #1408946 | 178.182.*.* 3 cze 2014 00:56

  Lekarka dostała mniejszy wyrok od konkubiny?!Kuriozalny wyrok!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages