Wojciechy: Dowiedzieli się jak zmieniło się ich otoczenie przyrodnicze

2014-05-13 06:57:24(ost. akt: 2014-05-13 09:18:31)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojciechach dowiedzieli się jak wyglądało otoczenie przyrodnicze ich miejscowości w czasach ich dziadków. W rozmowach z seniorami dowiedzieli się jak zmieniła się przyroda w ciągu kilkudziesięciu lat.
W ramach wiosennych działań na Warmii i Mazurach członkowie koła matematyczno – przyrodniczego Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach postanowili poznać zmieniającą się przyrodę swojej okolicy.

Realizując hasło: ”Przyroda moich dziadków” przeprowadzili wywiady ze swoimi babciami i dziadkami. Chcieli się w ten sposób dowiedzieć, jak zmieniała się przyroda w ich najbliższej okolicy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Oto jakie uzyskali informacje na zadane pytania:

Jak zmieniła się przyroda w ich najbliższej okolicy?
Dawniej życie ludzi było prostsze, żyli bliżej natury, razem z nią współistniejąc. Obecnie rozwój cywilizacyjny spowodował, że ludzie żyjąc wygodnie wpłynęli niekorzystnie na przyrodę. Tworząc nowe domy, pola, drogi zniszczyli naturalny krajobraz wokół siebie. Bezpowrotnie zniknęły piękne łąki oraz duża ilość lasów.

Jak kiedyś ludzie korzystali z przyrody?
Częściej korzystali z darów natury. Zbierali w lesie jagody, grzyby, poziomki, jeżyny. Na łąkach zbierano różnego rodzaju zioła: miętę, babkę zwyczajną, dziurawiec, kurze ziele i inne, które były wykorzystywane przez gospodynie jako naturalne produkty lecznicze. Dzisiaj również chętnie wracamy do leków naszych przodków.

Co było przyczyną zmian w środowisku?
Przyczyną zmian w środowisku był nie wątpliwie rozwój miast, sieci dróg oraz rozwój przemysłu. Małe pola łączone są w wielkoobszarowe gospodarstwa, gdzie pracują potężne maszyny rolnicze. Zniknęły charakterystyczne miedze pomiędzy polami, miejsce życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Pod budowę nowych dróg wycina się duże połacie lasów, w których dawniej zbieraliśmy grzyby, maliny i jagody.

Jakie gatunki roślin i zwierząt były kiedyś liczniejsze niż teraz?
Jeżeli chodzi o lasy i łąki to na pewno częściej można było kiedyś spotkać dzika, jelenia, sarnę, lisa czy zająca. Było też więcej ptaków. Dzisiaj sarny najczęściej można zobaczyć na polach, jak wychodzą z lasu w poszukiwaniu pożywienia. Czasami spotyka się również stado dzików. Natomiast ze zwierząt hodowlanych dawniej częściej widziało się na wsi krowy oraz konie.

Jakie gatunki roślin uprawiano w przydomowych ogródkach kwiatowych, warzywnych i drzewa owocowe w sadach?
W przydomowych ogródkach na wiosnę królowały: przebiśniegi, tulipany i narcyzy. Później pojawiały się piwonie – piękne, duże, kolorowe i pachnące.

Z nastaniem lata w ogrodach rosły dostojne malwy, obsypane kwiatem ostróżki oraz kolorowe astry i dalie. Pod oknami oraz w kątach ogrodów można było spotkać liliowe bzy.

Dzisiejsze gospodynie wolą mieć przed domem mają pięknie utrzymane trawniki oraz drzewka i krzewy iglaste.

Na grządkach warzywnych rosły: fasola, buraczki, marchewka, cebula, kapusta, ogórki, groszek oraz krzaki pomidorów. W sadach owocowych, tak jak i dziś spotkać można było: wiśnie, grusze – klapsy, ulęgałki, śliwy węgierki, jabłonie – malinówki, papierówki. Rosły też krzewy: porzeczki – czarna, czerwona i żółta, agresty, maliny.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5