„Ukraina. Muzyczna podróż”. Polskojęzyczny audiobook Krzysztofa Wiernickiego

2014-04-13 17:35:02(ost. akt: 2014-04-13 17:46:59)

Autor zdjęcia: Georgia Moll

„W noc wigilijną zebrał Bóg dzieci z całego świata, aby rozdać im podarki. Gdy rozdał wszystkie, zobaczył w koncie płaczące ukraińskie dziecko. Żal się zrobiło Bogu. Ale worek był pusty. Nie miał już nic do oddania... Wpadł jednak na wspaniały pomysł: A może darować mu oryginalny prezent? Mianowicie – muzykę, ale nie zykłą, tylko taką, która będzie mu pomagała przetrwać wszystko: dobre, jak i złe chwile...”.
Przywołując tę ukraińską legendę na początku swojej książki, Krzysztof Wiernicki otwiera nam wrota do świata ukraińskiej muzyki. „Ukraina. Muzyczna podróż” - to niezwykła opowieść o dziejach Ukrainy, odzwierciedlająca jej geografii oraz różnorodność religijną i kulturalną w akompaniamencie najwybitniejszych ukraińskich utworów muzycznych.

Krzysztof Wiernicki pokazuje bogactwo kultury ukraińskiej, w której muzyka staje się zwierciadłem ludzkiej duszy. Wybrane utwory osadzone są w kontekście historycznym. Słuchacz, wędrując muzycznymi ścieżkami, zapoznaje się również z losami słynnych postaci, które tworzyły ukraińską muzykę i w której Ukraińcy od czasów najdawniejszych ośpiewują swoje sukcesy, opłakują swoje tragedie.

Krzysztof Wiernicki od ponad 40 lat mieszka w Rzymie, gdzie wykładał na uniwersytecie: Università degli Studi di Roma "Tor Vergata". Przez wiele lat współpracował z włoskim i niemieckim radiem. „Najpierw trzeba się poznać, żeby móc się zrozumieć.

Wzajemne poznanie pozwala przezwyciężać uprzedzenia” – to główna dewiza Krzysztofa Wiernickiego, który jest przekonany, że w ten sposób można przezwyciężyć bariery między narodami i zniwelować myślenie stereotypami, które niszczą wzajemne relacje.

„Ukraina. Muzyczna podróż” stała się owocem wieloletniej pracy, poczynając od 1994 roku, kiedy to K. Wiernicki jako pierwszy w niemieckim radiu zaprezentował obszerny materiał na temat ukraińskiej muzyki. Przygotowywał audycje muzyczne z różnych krajów, jednak Ukraina stała się wyjątkowo bliska autorowi:

„Pierwszy raz pojechałem na Ukrainę w 1994 r. Zaimponowało mi wówczas, że Ukraińcy, którym już któryś raz udało się wyjść z niewoli, starają się wrócić do swoich korzeni, niszczonych przez setki lat. Występuję za prawa ludzi, którym są one odbierane. Ta książka to wyraz mojej wielkiej miłości do Ukrainy, kraju, który jest mi bardzo bliski, mimo to, że nie mam z nim żadnych powiązań rodzinnych”.

Autor zwraca szczególną uwagę na związki Ukrainy z kulturą europejską, wzajemne relacje i wpływy, które zostały utrwalone w nutach. Dlatego nie bez przyczyny znalazły się tutaj i biografia, na przykład, Franza Xawera Mozarta- syna Wolfganga Amadeusza Mozarta, który był animatorem życia muzycznego we Lwowie.

Świat ukraińskiej muzyki, to nie tylko „Hopak” i szarawary, do czego sprowadzała ją radziecka propaganda. K. Wiernicki udowadnia, że Ukraina ma o wiele więcej do zaprezentowania. „Ukraina. Muzyczna podróż” to 10-godzin delektowania się różnymi stylami i różnym brzmieniem, od muzyki kozackiej poczynając, poprzez muzykę fortepianową, operową, symfoniczną, awangardową, elektroniczną, do muzyki „Pomarańczowej Rewolucji” i najnowszego rocka oraz muzyki popularnej na Ukrainie.

Krzysztof Wiernicki niedawno wrócił z Brazylii, gdzie przez dwa miesiące prowadził wykłady na temat ukraińskiej muzyki oraz prezentował swoją książkę w portugalskiej wersji językowej. W sprzedaży dostępny jest również audiobook w językach: polskim, włoskim, niemieckim, chorwackim oraz w kwietniu planuje się wydanie ukraińskiej wersji. Ta niezwykła muzyczna opowieść Krzysztofa Wiernickiego dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej:


Roksana Tchórz

Artykuł powstał na podstawie wywiadu autorki z Krzysztofem Wiernickim w Rzymie 24.11.2013 oraz najnowszej korenspondencji z autorem
Fotografia: Georgia Moll


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5