środa, 13 listopada 2019. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Podpisano umowę na rewitalizację budynku, ale rozmawiano głównie o drugim moście

2014-02-28 16:33:05 (ost. akt: 2014-02-28 17:32:03)
W siedzibie starostwa w Bartoszycach podpisano umowę dot. rewitalizacji jednego z pokoszarowych budynków.

W siedzibie starostwa w Bartoszycach podpisano umowę dot. rewitalizacji jednego z pokoszarowych budynków.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W siedzibie starostwa w Bartoszycach podpisano dziś umowę o wspólnym finansowaniu rewitalizacji jednego z budynków przy ul. Limanowskiego. Rozmawiano jednak głównie o drugim moście dla Bartoszyc. Miejsce gdzie ma powstać odwiedził marszałek Protas.

Starosta bartoszycki Wojciech Prokocki podpisał dziś w siedzibie starostwa umowę z marszałkiem województwa Jackiem Protasem dotyczącą współfinansowania rewitalizacji budynku nr 13 przy ul. Limanowskiego oraz przyległego terenu.

Tematem spotkania z marszałkiem Protasem była jednak nie tylko rewitalizacja. Rozmawiano też o drugim moście dla miasta. Wydaje się, ze nawet więcej czasu poświęcono drugiej przeprawie przez Łynę niż umowie na rewitalizację budynku przy ul. Limanowskiego.

Wartość projektu rewitalizacyjnego wynosi niemal 7,5 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł to dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego.

W odnowionym budynku siedzibę znajdą instytucje społeczno-edukacyjne: Biblioteka Pedagogiczna, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna oraz internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Uroczystość związana z podpisaniem umowy była skromna i trwała krótko. Ostatecznie było to jedynie złożenie kilku podpisów na przygotowanych już drukach. Po podpisaniu każda ze strony dostała po jednym egzemplarzy umowy. Kilka słów o projekcie rewitalizacji powiedział marszałek Protas.

- Remont i rewitalizacja budynku i terenu przyległego powinien ruszyć niebawem. Zakończyliśmy wczoraj przetarg i wysłaliśmy zawiadomienia o roztrzygnięciu. Jeśli nie będzie protestów i odwołań, wykonawca wkrótce ruszy na plac budowy - mówił nam starosta Wojciech Prokocki.

- Ta rewitalizacja, którą dziś postanowiliśmy wspólnie sfinansować jest klasycznym przykładem rewitalizacji budynków pokoszarowych. Takie budynki to problem wielu miast, gdzie liczba wojskowych się zmniejszyła. Z jednej strony to problem, ale z drugiej to możliwość. Od jakiegoś czasu tę możliwość, tu w Bartoszycach, się wykorzystuje, bo nie jest to pierwszy budynek pokoszarowy, który zrewitalizujemy i nie pierwszy który służy oświacie - mówił marszałek Protas po podpisaniu umowy.

- Niejako pilotażowo realizujecie kwestię skupienia kilku jednostek: poradnia, biblioteka, internat, ośrodek doskonalenia, po ty by udzielić wsparcia nauczycielom. Jestem zwolennikiem takich rozwiązań, czyli skupiania jednostek służących wsparciu nauczycieli w jednej lokalizacji - mówił Jacek Protas.

Po tej wypowiedzi na stół w sali narad starostwa starosta położył olbrzymich rozmiarów plan Bartoszyc i rozpoczął rozmowę o drugim, koniecznym moście w mieście.

- Zdajemy sobie sprawę z problemu Bartoszyc. Problemu takiego, że miasto jest rozłożone na dwóch brzegach Łyny i części te łączy tylko jeden most. W związku z tym jest nie tylko problem korków, ale problem bezpieczeństwa, bowiem w razie czego (odpukać!) będziemy mieć poważny problem. - mówił marszałek.

- Pan starosta przekonał mnie do tego, że tylko zaangażowanie samorządu województwa może ten problem rozwiązać, bowiem na tego rodzaju przedsięwzięcie ani powiat, ani gmina nie otrzymają wystarczających środków. Jeśli potraktujemy to jako rozwiązanie na drodze wojewódzkiej pojawiają się niewspółmiernie większe szanase realizacji takiego projektu.

- Wstępnie jesteśmy umówieni i są odpowiednie uchwały Rady Powiatu i Rady Miejskiej, że przejęlibyśmy ul. Księcia Poniatowskiego, a droga wojewódzka 522 (z Górowa Iławeckiego) zmieniłaby swój przebieg. Ul. Poniatowskiego stałaby się drogą wojewódzką i biegła przez przeprawę mostową do obecnej drogi 522.

- Jest koncepcja, jesteśmy poumawiani z władzami miasta i powiatu. Dosłownie wczoraj wysłaliśmy do pani minister Bieńkowskiej pismo, żeby umieściła to przedsięwzięcie na liście projektów kluczowych programu Polska-Rosja 2014-2020 - mówił marszałek.

- Na razie oceniliśmy, że będzie to kosztować około 30 milionów złotych. Oczywiście jak będzie już dokumentacja techniczna mogą być jeszcze korekty. Sądzę, że uda nam się przekonać Komitet Sterujący, bo to nie tylko pani premier decyduje. Jest to projekt dwustronny więc i Komitet Sterujący będzie się nad tym pochylał, ale jestem optymistą, bo jest tylko dwóch partnerów do rozmów. Rosjanie i my, a nie jak w istniejącym do dziś programie Polska-Rosja-Litwa, gdzie trudno było się porozumieć - mówił Jacek Protas

Wojciech Prokocki zaprosił marszałka do rekonesansu na miejscu, czyli nad Łuną, na końcu ul. Poniatowskiego. Tam omawiano szczegóły związane z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń np. środowiskowych, przewidywanaymi protestami mieszkańców oraz konkretnych rozwiązaniach technicznych.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plPamiętaj o dzisiejszym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego"!
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaskiniowiec2000 #1339330 | 83.28.*.* 3 mar 2014 08:37

  proponuję OBWODNICĘ przeprowadzić przy ulicy zamieszkanej przez pana starostę lub burmistrza !!! TO przynajmniej miałoby jeden plus: Podniosło by RANGĘ DROGI WOJEWÓDZKIEJ na wyższy szczebel ważności !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jaskiniowiec2000 #1339326 | 83.28.*.* 3 mar 2014 08:34

  ogromnie dziękuję.... ciekawe, który to przedstawiciel władz ugości u siebie mieszkańców bloków z Poniatowskiego - jedne z najstarszych budynków w mieście nie są dostosowane do drogi wojewódzkiej ! ani do takiej GŁUPOTNICY ( skojarzenie z obwodnicą nieprzypadkowe) !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. miki #1339096 | 88.220.*.* 2 mar 2014 20:14

  żałosny ten nasz starosta

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages