Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Przypomnieli Władysława Broniewskiego

2014-02-19 14:36:38 (ost. akt: 2014-02-19 14:51:10)
W Bibliotece Publicznej w Bartoszycach przypomniano zapomnianego poetę - Władysława Broniewskiego.

W Bibliotece Publicznej w Bartoszycach przypomniano zapomnianego poetę - Władysława Broniewskiego.

Autor zdjęcia: archiwum BUTW

Poeta cenzurowany w czasach II Rzeczypospolitej i po wojnie. Piewca stalinizmu i komunizmu, którego pomniki zniknęły z przestrzeni publicznej. Jego dzieła zniknęły z list lektur szkolnych. Dziś odkrywany na nowo. Władysława Broniewskiego bartoszyczanom przypomniała Biblioteka Publiczna i słuchacze Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dnia 10 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie muzyczno-poetyckie poświęcone życiu i twórczości Władysława Broniewskiego. Wybrane przez siebie wiersze recytowali i interpretowali muzycznie słuchacze Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, słowem wstępnym opatrzyła Bożena Misiarz a oprawę audiowizualną przygotował Lech Darski.

Sala wypełniła się po brzegi, na spotkanie z poezją przyszli młodsi i starsi mieszkańcy Bartoszyc, którzy pamiętają pobyt poety w naszym mieście.

- Spontaniczna inicjatywa i szybka realizacja pomysłu była możliwa dzięki doświadczeniu jakie nabyliśmy w trakcie warsztatów teatralnych – mówiła Maria Milewska prezes BUTW.

W trakcie przygotowywania programu padały liczne pytania: "dlaczego właśnie Broniewski?"

Odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna. Choć jego nazwisko jest słynne, Broniewski to jeden z najmniej znanych poetów XX wieku. Był cenzurowany za czasów II Rzeczpospolitej i Polsce powojennej. Komuniści widzieli w nim tylko piewcę ustroju, marginalizowali osobisty nurt twórczości, usuwali z biografii fakt służby w Legionach Piłsudskiego i armii Andersa.

Mariusz Urbanek – autor najnowszej biografii Broniewskiego napisał, że "jest to poeta o jednym z najbardziej przekłamanych życiorysów". Pisał fantastyczne wiersze, nie tylko rewolucyjne ale również erotyki, poematy a w ostatnim okresie życia wiersze o tematyce osobistej.

Napisał poemat o Stalinie – panegiryk sławiący zalety wielkiego wodza. Utwór cieszył się ogromną popularnością. Później stał się niewygodnym punktem biografii i twórczości autora. Odmówił jednak Bierutowi napisania nowego hymnu Polski – a była to wielka pokusa. Był hołubiony przez władze PRL-u, 25-lecie twórczości Broniewskiego obchodzono jak święto państwowe. Gdy jednak choroba alkoholowa postępowała a wypowiedzi na temat władzy stawały się krytyczne i niekontrolowane, w kaftanie bezpieczeństwa został wywieziony do szpitala psychiatrycznego.

Wspomniany już Mariusz Urbanek napisał, że Broniewski umierał dwa razy; drugi raz w roku 1989, gdy jego wiersze usunięto z listy lektur szkolnych, zniknęły pomniki i nazwy ulic.

Takie wyparcie trwało do 2005 roku. Dziś poeta jest na nowo odkrywany przez twórców młodego i średniego pokolenia. Również barwna i nietypowa biografia wzbudza zainteresowanie. Myślę że inicjatywa naszego uniwersytetu również wpisuje się w te działania.

Bożena Misiarz

Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages