Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Ratownicy medyczni szkolili policjantów

2014-01-20 14:47:03 (ost. akt: 2014-01-20 14:58:00)
To pierwsze takie szkolenie policjantów, ale nie ostatnie

To pierwsze takie szkolenie policjantów, ale nie ostatnie

Autor zdjęcia: Policja

Kto powinien wiedzieć, jak postępować z osobą ranną lub nieprzytomną? Tak naprawdę każdy, są jednak służby, które z racji wykonywanych zadań powinny wiedzieć, jak udzielić pomocy przedmedycznej. Do tej grupy niewątpliwie należą policjanci.

Szkolenie z udzielania pomocy przedmedycznej przeprowadzili Bartłomiej Chilmanowicz (ratownik i jednocześnie strażak) oraz Marcin Grzyb (ratownik i jednocześnie policjant).

Funkcjonariusze ćwiczyli na fantomach resuscytację czyli, mówiąc potocznie, sztuczne oddychanie i masaż serca, mające przywrócić poszkodowanemu czynności życiowe. Dowiedzieli się także, jak używać i obsłużyć defibrylator, czyli urządzenie służące do przeprowadzania defibrylacji serca.

Mieli też okazję przypomnieć sobie, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, unieruchomić złamaną kończynę, powstrzymać krwotok, założyć opatrunek i wiele innych elementów niezbędnych przy ratowaniu życia.

Taka wiedza jest bardzo przydatna. Każdego dnia policjanci obsługują zdarzenia, w których pomoc przedmedyczna jest konieczna. I chociaż ratownicy medyczni zjawiają się w takich miejscach błyskawicznie, czasami to policjanci są pierwszymi osobami na miejscu i muszą wtedy podjąć wszystkie czynności zmierzające do ratowania życia.

Umiejętności w tym zakresie powinien posiadać każdy, lecz szczególnie kierowcy. Przypomnę, że w grudniu, kiedy nasz region nawiedził orkan Ksawery, a towarzyszyły mu intensywne opady śniegu, doszło do kilku poważnych zdarzeń drogowych, m.in. czołowego zderzenia volkswagena sharana i passata w Bezledach.

Kiedy policjanci dotarli na miejsce, wokół auta biegało kilku gapiów. Nikt jednak nie udzielił pomocy pokrwawionemu mężczyźnie, który siedział unieruchomiony w sharanie.

Policjanci ruchu drogowego, którzy dotarli tam jako pierwsi, usztywnili poszkodowanemu kark kołnierzem ortopedycznym i udzielili pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Świadkami podobnych zdarzeń możecie stać się w każdej chwili, a wówczas wiedza z zakresu pierwszej pomocy może okazać się zbawienna. Szkolenia policjantów przez ratowników medycznych będą się odbywały cyklicznie i wezmą w nich udział wszyscy funkcjonariusze naszej komendy.

Robert Koniuszy,
oficer prasowy
KPP Bartoszyce

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages