Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

W Bartoszycach odbyła się debata "Uprzedzenia a przemoc"

2013-12-19 12:41:26 (ost. akt: 2013-12-19 12:54:10)

Chcąc się dowiedzieć, czy różnice mogą wywołać uprzedzenia, a uprzedzenia mogą zainicjować przemoc, komendant powiatowy policji oraz Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta zorganizowali w Bartoszycach debatę „Uprzedzenia a przemoc”.

Debata trwała ponad godzinę. W Młodzieżowym Domu Kultury po jednej stronie otwartej dyskusji na temat uprzedzeń i nietolerancji zasiadali uczniowie bartoszyckich szkół ponadgimnazjalnych, po drugiej zaś przedstawiciele policji, pedagodzy, urzędnicy, duchowni.

Debata rozpoczęła się od zdefiniowana i podglądu na temat tolerancji. Następnie wywołano dyskusje na temat konstytucyjnych praw i wolności obywateli oraz tego, czy są one przestrzegane w bartoszyckich środowiskach.

Rozmawiano również na temat mniejszości narodowych w mieście oraz wielowyznaniowości. Poruszano zagadnienia homofobii, ksenofobii i dyskryminacji kobiet.

Tematy te chociaż mało popularne nie wywoływały kontrowersyjnych wypowiedzi.

Poruszono także tematykę przestępstw popełnianych z nienawiści. Na 117 przestępstw o takim charakterze zanotowanych w całym kraju w 2012 roku, w powiecie bartoszyckim nie zaistniało ani jedno.

Podsumowując wypowiedzi uczestników dyskusji trzeba powiedzieć, że świadomość na temat praw człowieka w regionie bartoszyckim jest bardzo wysoka. Tak samo jak tolerancja i szacunek względem osób o innej narodowości, wyznaniu, kulturze oraz preferencjach seksualnych.

Uczestnicy dyskusji twierdzili, że każdy ma prawo do reprezentowania swojego pochodzenia, związanych z tym tradycji oraz religii. Nikt nie może być prześladowany z powodu koloru skóry czy swoich upodobań oraz wyrażanych poglądów. Trzeba kierować się miłością i szacunkiem wobec drugiego człowieka bez względu na to, że ma inne zdanie na dany temat.

Debata spotkała się z dużym zainteresowaniem społecznym. Wzięło w niej udział około 100 osób.

Uczestnicy wyrażali potrzebę organizowania podobnych przedsięwzięć oraz chęć udziału w kolejnych debatach o podobnej problematyce.

Uczestnicy debaty
Uczniowie  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach.

insp. Krzysztof Gąsiorowski — komendant powiatowy policji w Bartoszycach, Katarzyna Siry — pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz organizatorka konferencji „Biała wstążka”,

Lubomira Tchórz — dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach, ks. Wojciech Piekarski  z Parafii  p.w. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach oraz Jacek Łobodziński — pastor Kościoła Zielonoświątkowego.

Robert Koniuszy
pełnomocnik komendanta
powiatowego policji
ds. ochrony praw człowieka

http://m.wm.pl/2013/12/orig/2-175854.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zbytnie wyczulenia nazywamy chorobami... #1275139 | 88.220.*.* 19 gru 2013 14:19

  Co do dyskryminacji kobiet to widząc jak ktoś grubo zaczyna przeginać to agreso fobia się włącza, rozumiem że czasami trzeba przestraszyć się ale od razu robić z kobiety kurw.? i nie daj Boże żebym widział coś takiego gdziekolwiek bo Bóg mi świadkiem przyp..... a co do homofobi- to po prostu wyczulenie , bo model rodziny i kobiety powinien od dziecka być taki jaki jest, to nie fobia to zwykła walka z innymi poglądami które gdzieś tam z jakiś pokręconych krajów i ich idei do nas docierają. A co do tych "lasek" którym to nie przeszkadza weźcie Wy zniknijcie z mojego świata... i na oczy mi się nie pokazujcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #1275125 | 88.220.*.* 19 gru 2013 14:07

  Co roku ta sama dyskusja, w tv przedstawiają modele ludzi i zachowań, grupa ludzi zajmuje się wkręcaniem sobie nawzajem jakiś bzdur, wolność pedałom, legalizacja marichuany, tony rozpuchów na półkach, zarażanie się nawzajem, temat tabu o komunikacji niewerbalnej - a w koło pełno komórek wysyłających słabiutkie sygnały radiowe o róznych częstotliwościach. A jak się głośniej odezwiesz to od razu jesteś świr i wysyłają Cię do psychiatrycznego. Policja o nic nie pyta, Ludzie zastraszają sie nawet odpowiednim wyrazem twarzy, Ludzie paczkója żywność dodając jakiś dziwnych świństw, starzy ludzie modlą się do obrazków i chodzą do kościoła bo obiecuje im się tam życie wieczne, jedni rozumieją to tak a inni inaczej, WCIĄŻ MAMY ZBYT WIELKIE ROZBIEŻNOŚCI W KOMUNIKOWANIU SIĘ MIEDZY SOBĄ NAWZAJEM. Wokoło tylko ciągle ktoś chce kogoś wyruchać by pokwapic się, że jest lepszy. A tobie metaforycznie zawiązują ręce, odbierają prawo głosu ( NISZCZĄ MOJE JA ) a SAMI SWOJE PRÓBUJĄ WZNIEŚĆ NA WYŻYNY. Pozdrowienia z Polskiego prawa w kraju gdzie spoinowaceni ludzie którzy tworzą swojego rodzaju mafie i wyzyskuja mieszkania, sprzątają ludzi upijając wmawiają by się zabili, zastraszają, odbierają możliwość zarobku i utrzymania (śmierć głodowa)- brak energii do samodzielnego myślenia po to by sobie to spieniężyć pozbyć się niewygodnych osób lub po to by sobie na jakieś lepsze wakacje wyjechać. W kraju gdzie każdy pracuje jeden zarabia więcej a 2gi mniej a jeden bez drugiego by nie istniał... Gdzie tu sprawiedliwość? Za kłamstwo matki chcą mnie wtrącić do psychiatrycznego bo śpię sobie w garażu by pokazać innym, że za tą najniższą krajową nie stać mnie na zakup mieszkania i żywności, zmuszają ludzi do żebrania o mieszkanie ( ja to tak odbieram) z MOPS obniżając tym razem nam nasze poczucie równości wobec innych osób. mam do 50 mieszkać z rodzicami? Czy może zacząć kombinować na lewiźnie i przemycać fajki i truć innych by dawać pracę innym np celnikom itp. Co to za diabelskie koło mi powiedzcie? Tfu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages