Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

O sytuacji w samorządzie Bartoszyc mówi burmistrz Krzysztof Nałęcz

2013-07-18 13:39:35 (ost. akt: 2013-07-18 13:58:15)
Zauważyłem, że radni często nie głosują zgodnie ze swoim przekonaniem i sumieniem, a według strategii wykorzystywanej do politycznych gierek — mówi Krzysztof Nałęcz

Zauważyłem, że radni często nie głosują zgodnie ze swoim przekonaniem i sumieniem, a według strategii wykorzystywanej do politycznych gierek — mówi Krzysztof Nałęcz

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

— Wszystkie samorządy, które inwestowały, są zadłużone. My również inwestowaliśmy. Te pieniądze nie zostały zmarnowane i przejedzone. Mamy pięknie wyremontowane szkoły, infrastrukturę sportową, wyremontowanych kilka dróg miejskich. Do dobrego szybko się przyzwyczajamy i tego nie widzimy. Jest też opracowana rzetelna prognoza finansowa, która przeczy rozgłaszanym plotkom o wizji bankructwa miasta i temu, że nie będzie już w Bartoszycach inwestycji. W tym roku zostanie wyremontowana ulica Sikorskiego — podkreśla Krzysztof Nałęcz.— Nie otrzymał Pan od radnych absolutorium z wykonania budżetu za 2012 rok. Jak Pan odebrał ten fakt?


— Przez to, że radni są nieobiektywni, manipulowani, że ulegają histerii politykierstwa, mają zaciemniony obraz rzeczywistej oceny sytuacji stanu miasta. Radni już zaczynają kampanię wyborczą i kreują się na zbawców miasta, choć za stan finansów miasta odpowiadają w taki sam sposób jak burmistrz. Przecież wszystkie decyzje o wydatkowaniu pieniędzy przez burmistrza muszą być zaaprobowane przez radę. Nie wydałem ani grosza bez zgody radnych.
Sama uchwała o nieudzieleniu mi absolutorium zawiera wewnętrzną sprzeczność. Absolutorium udziela się za realizację budżetu, a większość radnych podjęła uchwałę, w której dobrze ją ocenia. podobnie zresztą jak Regionalna Izba Obrachunkowa, a przecież pracują tam najlepsi w województwie fachowcy od finansów. Komisja rewizyjna rady miasta pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za rok 2012 i wnioskowała o udzielenie mi absolutorium, ale podczas sesji raptem zmieniła zdanie. Z czego wynika niekonsekwencja w działaniu radnych Petrykowskiego, Boka i Koniuszego? Czy w dniu sesji raptem zmienił im się światopogląd? A może ktoś nimi manipuluje? 
Uważam, że nieudzielenie mi absolutorium było oparte w większości na osobistej niechęci i źle pojętej samorządności. Zauważyłem, że radni często nie głosują zgodnie ze swoim przekonaniem i sumieniem, a według strategii wykorzystywanej do politycznych gierek. Odnoszę czasem wrażenie, że ktoś pociąga za sznurki, a radni, ze względu na płytką wiedzę samorządowa lub koniunkturalnie przestraszenie, nie reprezentują swoich poglądów, tylko stanowisko innej osoby. Przez tę polityczną walkę muszę często podejmować ciężkie i niepopularne decyzje i sam ponosić ich konsekwencje.


— Dlaczego tych trudnych decyzji nie konsultuje Pan z mieszkańcami miasta?


— Podczas wcześniejszej sesji radni nie zaaprobowali uchwały o konsultacjach społecznych. Dawałaby ona możliwość konsultowania z mieszkańcami różnych projektów i uregulowań, które dotyczą Bartoszyc.
— Czyli radni nie chcieli, żeby Pan rozmawiał z mieszkańcami? 
— Wychodzi na to, że tak. Mało tego, radny Petrykowski powiedział podczas sesji, że należy burmistrzowi zabronić posiadania takiej inicjatywy uchwałodawczej.


— Skąd wziął się kryzys w stosunkach między Panem, a radą miasta?


— Wielu radnych sądzi, iż tylko partyjniactwo może być receptą na życie społeczne. Jestem człowiekiem niezależnym, co już niejednokrotnie udowadniałem. Żadna partia polityczna nie ma na mnie wpływu. Moja partią jest miasto Bartoszyce i tak już pozostanie.
Wcześniej były próby różnych grup używania mnie jako narzędzia w swoich rękach. Jeśli jednym to nie wyszło, potem następnym i następnym, to teraz wszyscy zaczęli mnie frontalnie atakować. Tak było w kampanii wyborczej i tak jest teraz. Przez tę niezależność cały czas dąży się do tego, żeby mnie wyeliminować z życia publicznego. Tylko proszę zauważyć, że jeśli te wszystkie siły wyeliminowałyby mnie, to same rzuciłyby się sobie do gardeł, jak to zwykle w wyborach bywa. Taka ewentualność zaowocowałaby chaosem. Gdyby tak się stało, czarno widzę przyszłość Bartoszyc.


— A co z zarzutami zadłużenia miasta?


— Wszystkie samorządy, które inwestowały są zadłużone. My również inwestowaliśmy. Te pieniądze nie zostały zmarnowane i przejedzone. Mamy pięknie wyremontowane szkoły, infrastrukturę sportową, wyremontowanych kilka dróg miejskich. Do dobrego szybko się przyzwyczajamy i tego nie widzimy. Jest też opracowana rzetelna prognoza finansowa, która przeczy rozgłaszanym plotkom o wizji bankructwa miasta i temu, że nie będzie już w Bartoszycach inwestycji. Zostanie wyremontowana ulica Sikorskiego, bo dostaniemy na to dofinansowanie od wojewody i z powiatu. Będziemy jednak mieli krótki termin na jej realizację, dlatego już teraz proszę mieszkańców o wyrozumiałość na niedogodności, jakie ich w związku z tym będą spotkać.


— Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Miroński

t.mironski@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość3 #1166311 | 37.7.*.* 9 sie 2013 11:30

  Kto chce to wyjeżdża i nikt nie jest w stanie zatrzymać tego procederu !!! po 1 . mało zakładów pracy po 2. małe zarobki po 3. zaniedbania . Za stan taki odpowiadają wszyscy zaczynając od Pana D. za hamulec stref ekonomicznych poprzez radnych ,społeczeństwa , burmistrzów i kończąc na NAMIESTNIKU !!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. majk #1153530 | 46.113.*.* 26 lip 2013 18:22

  wyjechałem z bartoszyc, mój brat też wyjechał, siostra zapewne po ukończeniu liceum. Koledzy wyjechali. Zostali jedynie nasi rodzice i dziadkowie. Przyjeżdżamy do "sanatorium" jedynie na święta i w weekendy. Jeżeli ten pan na zdjęciu tego nie zrozumie to nic się nie zmieni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tysz Jusek #1150238 | 83.28.*.* 23 lip 2013 10:58

  ja widze, ja patrze, ja obserwuje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ewelina #1147510 | 176.97.*.* 19 lip 2013 17:23

  Może czas najwyższy dać odpocząć obu braciom Nałęczom od mieszkańców Bartoszyc i mieszkańcom Bartoszyc od braci Nałęczów ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ktoś #1147391 | 217.96.*.* 19 lip 2013 15:41

  Wypowiedź moim zdaniem, rzetelnie oceniająca całą tę sytuacją z manipulowaniem przy asbsolutorium, a już przeczytaniu TE, mam wrażenie , że rzadko w jednym tekscie spotyka się tyle bredni, kłamstw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages