Sprawca przemocy musiał wyprowadzić się z domu

2024-02-28 10:16:21(ost. akt: 2024-02-28 10:21:58)
Na Warmii i Mazurach w 2022 roku 2 171 kobiet doznało przemocy

Na Warmii i Mazurach w 2022 roku 2 171 kobiet doznało przemocy

Autor zdjęcia: krakenimages/Freepik

Nie należy tolerować i w ciszy znosić zachowań osoby najbliższej, która krzywdzi. Stosowanie przemocy to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. 40 – latek, który awanturował się z partnerką, popychał ją i jej groził został zatrzymany w policyjnej celi, z której wyszedł, aby w asyście policjantów zabrać z domu swoje rzeczy i się wyprowadzić.
W poniedziałek, 26 lutego z policyjnej celi zwolniony został 40 – latek, który trafił tam z powodu awantury z partnerką. Mężczyzna wrócił do mieszkania w towarzystwie dzielnicowych, ale tylko po to, aby zabrać swoje rzeczy osobiste. W związku z przemocą, którą stosował wobec partnerki policjanci podjęli decyzję o konieczności wydania mu nakazu natychmiastowej wyprowadzki i zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną kobietą. Partnerka mieszkańca Bartoszyc przyznała funkcjonariuszom, że już od roku 40 – latek bardzo źle ją traktował. Pił alkohol, a pod jego wpływem wszczynał awantury, wyzywał ją, popychał i grozi pozbawieniem życia. Kobieta z obawy o siebie i ich wspólną córkę zdecydowała się poprosić o pomoc policjantów.

W czasie obowiązywania 14 dniowego nakazu/zakazu pokrzywdzona może w spokoju zastanowić się nad możliwością złożenia zawiadomienia o przestępstwie znęcania się, może też wnioskować do sądu o przedłużenie nakazu/zakazu na kolejny okres.

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

STOP przemocy domowej!

W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m. in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5